Üniversiteliler AB'yi samimi bulmuyor

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi Haber Ajansı'nın (Ege Ajans) 230 üniversiteli genç üzerinde yaptığı araştırma, gençlerin artık Avrupa Birliği'ne (AB) girme konusunda fazla istekli olmadığını ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Araştırmada yöneltilen, "AB'ye girişimizle Avrupa ülkeleriyle eşit uygarlık düzeyine ulaşacağız görüşüne katılıyor musunuz?" sorusuna geçlerin yüzde 16.09'u "Katılıyorum", yüzde 83,91'i "Katılmıyorum" cevabı verdi. AB'ye girişle ekonominin durumunun ne olacağı hakkında ise öğrencilerin yüzde 34.35'i olumlu, yüzde 65.65'i olumsuz görüş bildirdi. Ayrıca gençlerin yüzde 59.57'si AB'ye girilince inanç ve kültürden uzaklaşılacağı görüşünde birleşirken, yüzde 50.87'si AB'ye girişle Türkiye'de bir parçalanma süreci yaşanmayacağı düşüncesinde.

Araştırma, gençlerin Türkiye'nin çevre ülkelerle konumu açısından da iyimserliklerini kaybetitğini gösteriyor. "AB'ye girişimizle Ortadoğu ve Türk cumhuriyetleri arasında güçlü bir ülke haline geleceğiz" görüşüne gençlerin sadece yüzde 33.91'i katılıyor. Üniversite öğrencilerinden yüzde 62.61'lik bir grup ise KKTC konusunda kaygılı. Yüzde 89.57'si ise AB'den yapılan açıklamaları samimiyetten uzak buluyor. Gençlerde geleceğini yurtdışında arama eğiliminin arttığı bir dönem olmasına rağmen AB'nin Türkiye'ye karşı olumsuz tutumu onları da bıktırmış görünüyor. Araştırmada, "Türkiye'ye serbest dolaşım hakkı verilirse, AB'ye üye ülkelerden birine yerleşip yaşamayı düşünür müsünüz?" sorusuna gençlerin cevabı yüzde 39.13 "Evet düşünürüm", yüzde 60.87 "Hayır, düşünmem" oldu. "Türkiye AB'ye girmeli mi?" sorusuna verilen cevaplar ise yüzde 37.83 "Evet", yüzde 62.17 "Hayır".

Üniversiteli gençler üzerinde yapılan araştırmanın verilerini yorumlayan EÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rezan Tatlıdil, "AB'ye tam üye olmakla Türk ekonomisinin daha iyi duruma gelebileceği konusunda yüzde 65 olumsuz görüş bildirilmesi, genç bakış açısıyla Türkiye'nin ekonomik yönden AB'ye ihtiyaç duymadığını ortaya koymaktadır." dedi.

Tam üyelikle inanç ve kültürden uzaklaşma kaygısı taşıyan gençlerin, Türkiye'nin herhangi bir parçalanma süreci yaşamayacağını ifade ettiğini ancak AB'nin sömürgesi haline gelineceği endişesinin mevcut olduğunu belirten Prof. Dr. Tatlıdil, AB tam üyeliğinin Türkiye'yi Ortadoğu ve Türk cumhuriyetleri arasında güçlü bir ülke haline getirecek bir olgu olmadığı görüşünün de hakim olduğunu söyledi.

AB'YE GİRMEYİ İSMEYENLERİ ORANLARI ARTIYOR

AB'ye girişle Kıbrıs'ın elden gideceği endişesinin dikkat çektiğine de değinen Tatlıdil, şunları kaydetti: "Araştırmanın en ilgi çekici noktası olarak, AB'nin Türkiye'yle ilgili açıklamaları samimi bulmayanların oranının giderek arttığı görülmektedir. Buna paralel olarak Türkiye'ye serbest dolaşım hakkı verildiğinde AB'ye yerleşme konusunda da gençlerin çok istekli olmadığı ortaya çıkmaktadır. Gerçekte ise AB'nin bu konuda ciddi kaygıları olduğu çeşitli AB görevlilerince ifade edilmekte ve Türkiye'den işgücü göçünün önlenmesine yönelik çalışmalar önerilmektedir. Bütün bu araştırmanın sonucu olarak Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyenlerin oranı giderek artmaktadır."

Rezan Tatlıdil, son zamanlarda özellikle müzakerelerin başlamasından sonra AB ülkelerinin Türkiye'ye yönelik olumsuz tutum ve tavırlarının Türk gençleri üzerinde bir isteksizlik ve küskünlüğe yol açtığını vurgulayarak, "Gençlerin giderek daha milliyetçi, kendi kültür değerlerine sahip çıkan ve özgüveni artan bir yaklaşımla AB konusunu Türkiye'nin gündeminin dışına taşıyabilme eğilimine yöneldiği izlenimi uyanmaktadır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious