Üniversiteliler AIDS konusunda bilinçlendirildi

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

AIDS Haftası etkinlikleri kapsamında, Erzincan Kızılay Şube Başkanlığı tarafından Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksel Okulunda "AIDS'ten Korkma, Korun" adlı konferans verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meslek Yüksekokulu Anfisi'nde düzenlenen konferansta, üniversite öğrencilerine AIDS hastalığıyla ilgili bilgiler verildi. Kızılay Erzincan Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Parmaksızoğlu Kızılay'ın çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Kızılay'ın Dünya AIDS günü dolayısıyla toplumu harekete geçirerek bilgi almaya davet etme ve konunun önemsenmesini sağlamayı hedeflediğini belirten Parmaksızoğlu, "Türk Kızılay'ı, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Ulusal AIDS Komisyonu'na üye kurum ve kuruluşları, AIDS ile Savaşım Dernekleri, UNAIDS, AIDS alanında çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içersinde çalışmalarını yürütmektedir. Bilindiği üzere AIDS din, dil, ırk, cinsiyet, sosyal statü ve sınıf ayrımı gözetmeyen bir hastalıktır."diye konuştu.

Erzincan Kızılay Tıp Merkezi Başhekimi Dr.Yavuz Selim Güler tarafından verilen AIDS konulu konferansı, öğrenciler ve öğretim elemanları dikkatle takip etti. Konferansta, AIDS hastalığının dünyadaki durumuyla ilgili bilgiler veren Dr. Güler,"Tüm dünyada 36 milyondan fazla HIV pozitif vaka tespit edilmiştir. Veriler göstermektedir ki, AIDS vakalarında her yıl bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında artış oluyor. AIDS ten etkilenen kitleye bakıldığında, yeni hastalık kapanların yüzde 10'unu 15 yaş altı ve yüzde 50'sini 15-24 yaş arası genç nüfusun oluşturduğu görülüyor. Bu sonuçlar ışığında genç nüfusa verilecek eğitimin önemli olduğu anlaşılıyor. Kızılay olarak biz de görevlerimizden biri olan halkı aydınlatmak ve bilinçlendirmek görevimizi yerine getiriyoruz. Öncelikle gençlerimize, 'Asrın Vebası' olarak nitelendirilen AIDS hastalığını tanıtmak, korunma yollarını öğretmek ve en önemlisi 'AIDS'li hastadan korkmama' bilincini yerleştirmek istedik."açıklamasında bulundu. Türkiye'de 2002 yılı rakamlarına göre bin 922 AIDS vakasının bulunduğunu ve bunların 551 AIDS vakası olarak saptandığını belirten Dr.Güler, AIDS ten korkun, AIDS liden değil sloganıyla hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious