Üniversiteliler Pamuk'u protesto etti

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Nobel Edrebiyat ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenen bir panelde 'Sözde Ermeni Soykırımı' ile ilgili daha önce söylediği sözleri nedeniyle protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pamuk, gösterilen tepkiye ve protestoya herhangi bir tepki göstermezken, öğrenciler pankartları ile beraber salondan dışarı çıktı. Öğrencilerden bir tanesi salon dışında yaptığı açıklamada, Pamuk'un Nobel'i 'Ermeni Soykırımı vardır' diyerek kazandığını ve buna da tepkisiz kalamayacakları için protesto eylemi gerçekleştirdiklerini anlattı.

Yazar Pamuk, Sabancı Üniversitesi'nde 'Orhan Pamuk ve Edebiyatı' konulu sempozyuma katıldı. Pamuk Sabancı Üniversitesi öğretim üyelerinden Hasan Bülent Kahraman'ın sorularını cevapladı. Aldığı ödül, edebiyatçı kişiliği ve edebiyat anlayışıyla ilgili sorulan soruları cevaplayan Pamuk, panelin sonunda coşkulu bir şekilde alkışlandı. Alkışların devam ettiği sırada salonun arka sıralarında bulunan iki öğrenci ayağa kalkarak "Ermeni Soykırımı Yoktur'' yazılı pankart açtı. Öğrenciler,"Orhan Pamuk Ermeni Soykırımı olmamıştır. Yalandır." şeklinde bağırdı. Yazar Pamuk ise kendisine yönelik protesto eylemine herhangi bir tepki vermedi ve öğrenciler tarafından uzun süre alkışlandı.

Protesto eylemini gerçekleştiren öğrenciler daha sonra dışarı çıktı. Salon dışında gazetcilerin sorularını cevaplayan eylemcilerden bir tanesi, eylemi Pamuk'un daha önceden Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili söylediği sözler nedeniyle gerçekleştirdiklerini anlattı. Sabancı Üniversitesi öğrencisi olduğunu söyleyen protestocu öğrenci, "Orhan Pamuk Nobel ödülünü, 'Ermeni Soykırımı vardır' diyerek kazanmıştır. Öğrenciler olarak Sabancı Üniversitesi de olsak tepkisiz kalamayız, kalamazdık. O yüzden de bu pankartı açtık." şeklinde konuştu.

Protestocu öğrenci ismini soran gazetecilere ise, ismini söylemeyeceği cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious