Üniversitelilerin tercihi de AK Parti

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

30 Üniversite'de 8 bin 300 öğenciyle yapılan ankete göre gençlerin oyları ile sadece iki parti secim barajını aşabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anket çalışması 30 üniversitede, 8 bin 300 öğrenci ile yapıldı.

Gençlerin yüzde 30’u kararsız olduğunu ortaya çıktı. Ankette AKP’nin oy oranı yüzde 27 çıkarken, gençlerin yüzde 17’si oyunu MHP’ye vereceğini söyledi. Gençler arasında CHP ve DYP dahil diğer partilerin oy oranları ise barajın altında kaldı ve yüzde 8’in altında sıralandı.

Son aylarda AKP-MHP arasında yaşanan kavganın arkasında genç seçmen yatıyor. Özellikle Türk Kurultayı ve Söğüt Şenlikleri’nde ortaya çıkan iki parti arasındaki mücadelenin genç seçmenin gönlünü kazanmaya dönük olduğu belirtiliyor.

Kızılcahamam kampında uyarmıştı
Başbakan Erdoğan, 10-12 Mart 2006 tarihinde Kızılcahamam’da yapılan kampta, AKP’lileri MHP’ye yönelen oylar konusunda uyardı. Erdoğan, partisinin yaptırdığı bir anketi açıklayarak şöyle uyarmıştı: “Seçmenler üzerinde yapılan bir araştırmada yüzde 17’si ise MHP’ye oy vereceğini belirtmiş. Bu oranlar bizim oylarımızı aşağı çeker. Bu nedenle özellikle bu kitleye yönelik strateji geliştirmeliyiz. Özellikle kadın ve gençlik kollarımızın daha fazla çalışması gerekiyor.”

Erdoğan Amerika yolunda ne demişti?
AKP’nİn Ağustos ayında yaptırdığı son anketin sonuçları da Başbakan Erdoğan tarafından geçen yıl ABD yolculuğu sırasında uçakta açıklandı. Erdoğan’ın verdiği bilgiler özetle şöyle:

* Kararsızlarda artış var. Bizden (AKP) kararsızlara kayma var. Son yaptırdığımız ankette kararsızlar yüzde 32 çıktı.

* AKP’nin oyu yüzde 26.2 bu ankette. Seçimden bu yana anketlerden AKP’ye çıkan en düşük oy oranı.

* Kararsızlar dağıtılmadan önce 26.2. Zaten bu dağıtma işi sağlıklı değil. Kararsızların büyük bölümü sandığa gitmiyor. Türkiye’de seçime katılım yüzde 75 gibi. Son anketteki yüzde 32’lik kararsızların sadece 7 puanını dağıtmak lazım.

* Kararsızların düşük olduğu bir dönemde yüzde 40 olmuştuk. O ankette kararsızların oranı yüzde 15’ti.

* Yine 2 parti geçiyor barajı. Kararsızlar dağıtılmadan önceki sonuç böyle.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious