Üniversiteye ek yerleştirme yarın başlıyor

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarındaki 73 bin 815 boş kontenjan için başvuru süresi yarın başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversitelerdeki merkezi yerleştirme ve kayıtlar sonucunda boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapacak. Ek yerleştirme kontenjanlarına, 2006-ÖSS'ye başvuran ve 2006-ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda açıköğretimin kontenjansız programları dışında hiç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş adaylar başvurabilecek. Bunun dışında, yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecek.

Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve kılavuzda yer alan Tablo B3'deki ön lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecek. Tablo 3A'daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak. 2006 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da 2006-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilecek.

BAŞVURU

Adaylar, ek yerleştirme kılavuzuna ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecek. Yükseköğretim programları ek yerleştirme kontenjanlarına başvurmak isteyen adaylar, tercih işlemlerini başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Bazı lise müdürlükleri ve ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri başvuru merkezi olarak görev yapıyor. Başvuru merkezlerinin adresleri ÖSYM'nin internet sitesinde yer alıyor. Adaylar, 2006-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu'nu 3 YTL karşılığında ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinden alabilecekler ya da ÖSYM'nin internet sitesinde görebilecekler. Adaylar, kılavuz ücreti ile tercihlerini başvuru merkezlerinden yaparlarsa ödeyecekleri 2 YTL hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyecekler.

Postayla ÖSYM'ye gönderilen tercih formları işleme alınmayacak. Başvuru süresi, 28 Eylülde sona erecek.

BOŞ KONTENJANLAR

Devlet üniversitelerinin ön lisans programlarında 38 bin 340, lisans programlarında 11 bin 478 olmak üzere toplam 49 bin 818, vakıf üniversitelerinde ön lisans programlarında 5 bin 450, lisans programlarında 9 bin 846 olmak üzere toplam 15 bin 296, KKTC üniversitelerinde ön lisans programlarında bin 255, lisans programlarında 7 bin 351 olmak üzere toplam 8 bin 606, yurt dışı üniversitelerindeki lisans programında ise 95 boş kontenjan bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious