Üniversiteye hiç öğrenci gönderemeyen özel okullar var

Üniversiteye hiç öğrenci gönderemeyen özel okullar var.8691
  • Giriş : 09.01.2008 / 01:31:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:21:27

İşte en başarısız özel okullar! Hiçbir öğrencisi üniversiteye giremedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Velilerin 'iyi eğitim' adına her yıl binlerce YTL ödeyerek çocuklarını gönderdikleri özel okullardan bazıları devlet okullarını aratmıyor. Eğitim ücreti yılda 7 bin 500 ile 10 bin YTL arasında değişen bu okullardan bazıları 2007'deki Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) 4 yıllık lisans programlarına tek bir öğrenci dahi sokamadı.

ÖSYM'nin hazırladığı 'Ortaöğretim Kurumlarına Göre 2007 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi' kitapçığına göre, İstanbul'da bulunan Özel Altınay Lisesi'nden sınava 24 öğrenci girdi. Yıllık ücreti 7 bin YTL olan okuldan 4 yıllık lisans programlarına sadece bir öğrenci yerleşti.

İstanbul Özel Eşref Aydın Lisesi'nin eğitim öğretim ücreti yıllık 7 bin 500 YTL. 2007 ÖSS'ye 25 öğrencisi giren okul, 4 yıllık lisans programlarına hiç öğrenci sokamadı. 10 bin 850 YTL'lik ücretine karşın İstanbul Özel Cihangir Koleji de, sınava giren 14 öğrencisinden hiçbirini üniversiteli yapamadı.

'Eğitim bilinci yok'
Başarının düşük olmasının nedenini, bazı okul yöneticileri, okulların bulunduğu semtlere, bazıları da ara sınıflardan alınan öğrencilerin başarısızlığına bağladı.

Özel Altınay Lisesi Müdürü Ceyhan Ünal, okulun Sultanbeyli'de bulunduğunu belirterek, "Bu bölgeden gelen öğrencilerimiz de aileleri de üniversite eğitiminin bilincinde değiller. Ailelerin gelir durumu iyi, ancak eğitimli değiller. Öğrenci de üniversite öğrenimi almak değil, diploma sahibi olmak peşinde. Ayrıca önceki yıllarda okulda ÖSS'ye yönelik özel çalışma yapılmamış" dedi. Ünal aileleri ve öğrencileri bilinçlendirme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Özel Kıraç Lisesi Müdürü Pınar Kaya da, 2007 ÖSS'ye giren öğrencilerin okulun birinci sınıftan itibaren yetiştirilenler değil, ara sınıflardan alınan öğrenciler olduğunu söyledi. Kaya, "Ara sınıftan gelen öğrencilerle temele geri dönüyoruz. Okul henüz 4 yıllık. Kendi mezunlarımızı verdiğimizde başarı yüksek olacaktır" dedi.

'Kalite düşüyor'

Tercüman Koleji Müdür Yardımcısı Güven Keskin ise, geçen yıl az mezun verdiklerini belirterek, "Okulumuz Güngören bölgesinde ve bulunmuş olduğumuz çevrede okul sayısı oldukça fazla. Her okulun pasta dilimi azalıyor. Böyle olunca da öğrenci kalitesi düşmeye başladı. Artık özel okullar rant oldu. Asıl başarısızlığın sebebi öğrenci kalitesinin düşmesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious