Üniversiteye sınavsız girmek mümkün!

Üniversiteye sınavsız girmek mümkün!.14809
  • Giriş : 04.05.2009 / 08:37:00

Birçok adayın hayali olan sınavsız üniversite aslında şu andaki yükseköğrenim sistemimizde var. Yani Türkiye'de hiç sınava girmeden üniversiteden mezun olmak mümkün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meslek lisesi öğrencileri ve mezunları sınavlara girmeden üniversitelerin sadece ön lisans değil, lisans programlarından da mezun olabiliyor.

Katsayı problemiyle boğuştular, saatlerce ter döktüler üniversiteye girebilmek için. Oysa eğitim sistemimiz, meslek liseli bir öğrenciye hiç sınava girmeden, yani sınav stresi yaşamadan üniversiteden mezun olma hakkı tanıyor.

CNN TÜRK'te sınav günlüğü programına katılan Kültür üniversitesi ARGE Bölüm Başkanı Burak Kılanç bu fırsatı bir örnekle açıkladı.

Kılanç, "Örneğin dış ticaret alanı yazıyor okuduktan sonra sınavsız geçişle. İnsan kaynakları iki yıllık ön lisans programına sınavsız geçiş yaparak yerleşiyor bitirdikten sonra da Açıköğretimde Kamu Yönetimi'ne üçüncü sınıftan başlayabiliyor. İsterse kaymakamlık sınavlarına girebilir" dedi.

Önlisans mezunları, kendi alanlarındaki Açıköğretim programlarına dikey geçiş sınavına girmeden, doğrudan kayıt yaptırabiliyor ve 4 yıllık lisans diploması alabiliyor.

Ancak bu yol 2010'da yapılması düşünülen değişikliklerle kapanabilir.

Kılanç, "Denilebilir ki, iki yıllık ön lisans zaten geçiyorlar denilebilir ama ben lisanstan bahsediyorum. Önlerinin birçok konuda kapalı olduğunu söyleseler de hakikaten bazı anlamda da yollar açık" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*