Ünlü arama motoru Google çalışanlarını kaybediyor

Ünlü arama motoru Google çalışanlarını kaybediyor.8406
  • Giriş : 10.05.2008 / 04:23:00
  • Güncelleme : 09.05.2008 / 23:56:14

Üstdüzey isimler şirketten ayrılarak Facebook ya da Silikon Vadisi'nde yeni kurulan şirketlere geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Günde ortalama bin 300 başvuru alan dünyanın en ünlü arama motoru Google, çalışanlarını kaybetmeye başladı.

Çalışma ortamı ve çalışanlarına sağladığı olanaklarla gözleri üzerine çeken Google, artık insanlar için çekiciliğini kaybetmeye başladı. Google'un üstdüzey isimleri şirketten ayrılarak Facebook ya da Silikon Vadisi'nde yeni kurulan şirketlere geçiyor. Google'dan son ayrılan isimlerden biri de Halkla İlişkiler ve İletişim Müdürü Elliot Schrage. Schrage, ünlü sosyalleşme sitesi Facebook'a geçti.

Google Sözcüsü Matt Furman, Schrage'in ayrıldığını doğrulayarak, 'Google'un değerli insanlarından biriydi. Kendisine başarılar diliyoruz. Ancak yönetim kadromuz geniş.' dedi. Facebook patronu Mark Zuckerberg ise bu transferden oldukça memnun. Zuckerberg çalışanlarına gönderdiği e-postada, 'Elliot Schrage bize katıldı. Schrage şeffaflığa, açıklığa ve dürüst iletişime önem veren şirket kültürümüze önemli katkılar sağlayacak.' şeklinde yazdı.

Son aylarda Google'dan, Facebook'a geçişler yaşanıyordu. Üstdüzey isimlerden Sheryl Sandberg, Ben Ling ve Ethan Beard Facebook'a geçiş yapmıştı. Youtube'da Mali Şef olarak çalışan Gideon Yu, şirketin Google'a geçmesi ardından Facebook'a geçmişti. Bu isimlerin yanı sıra üstdüzey mühendis ve yöneticiler, Silikon Vadisi'nde yeni açılan şirketlere geçiş yaptı.

Silikon Vadisi'ndeki insan kaynakları şirketlerinden Wollborg/Michelson Başkanı John Pulsipher, BBC'e yaptığı açıklamada, 'Tabii ki durum Google için pek iç açıcı değil. Ancak vadide yeni açılan şirketler için çok iyi bir durum. Google gibi bir şirketi tepe taşıyan isimlere ilgi gösteriyorlar.' dedi.

ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Google'dan ayrılan isimler, şirketin eskisi gibi olmadığından şikayetçi. Google'dan ayrılarak Facebook'a geçen Justin Rosenstein, arkadaşlarına gönderdiği e-postada, yeni şirketini, 'Dünün Google'u, eskinin Microsoft'u' olarak niteledi. Bunun yanı sıra Rosenstein, 'Pekçok zeki insan bir araya geliyor ve diğerlerinin kabiliyetine katkıda bulunuyor. 600 kişini yapamayacağı işi 60 kişi yapıyor.' ifadelerini kullandı. Google'un bir diğer eski çalışanı Chris Sacca da, 'Yeni şirketlerde farklı görevler üstlenebiliyorsunuz. Büyüyen şirketlerde de kaçınılmaz olarak hiyerarşi oluşuyor ve çalışanlar uzmanlaşmaya zorlanıyor.' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious