Ünlü basketbolcuya karaciğer nakli

Ünlü basketbolcuya karaciğer nakli.7498
  • Giriş : 26.05.2009 / 16:58:00

Uzun yıllar Efes Pilsen, Fenerbahçe, Eczacıbaşı gibi takımlarla A Milli Takım’da basketbol oynayan ünlü basketbolcu Mehmet Döğüşgen Memorial Hastanesi’nde karaciğer nakli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Türkiye Basketbol Federasyonu Alt Yapılar İdareciliğini yürüten Mehmet Döğüşgen, 2006 yılından beri siroz nedeniyle tedavi görüyordu. 2008 Nisan ayında nakil olması gerektiği ortaya çıkan Mehmet Döğüşgen, 1 yılı aşkın süredir karaciğer nakli olabilmek için bekliyordu.

Döğüşgen'e 21 Mayıs gecesi uygun karaciğer bulunduğuna dair haber geldi. Ünlü basketbolcu Mehmet Döğüşgen'e 22 Mayıs 2009 Cuma günü, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın karaciğeri nakledildi.

Memorial Hastanesi Organ Nakli Merkezi Ekibi tarafından gerçekleşen naklin ardından Mehmet Döğüşgen, “ Naklin üzerinden henüz iki gün geçti. Kendimi yorgun ama mutlu hissediyorum. Artık geleceğe umutla bakıyorum. Nakilden önce kendimi hep bitkin hissediyordum. İşime devam ediyordum, ancak uzun zamandır Basketbol bile oynayamıyordum. İnşallah en kısa zamanda Basketbol oynayabileceğim. Uzun yıllar spor yapmış bir insanın başına böyle bir rahatsızlık gelmez diye düşünürdüm. Ama gördüğünüz gibi hastalığın kimin başına geleceği hiç belli olmuyor. Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı hocalarımla, organ bağışında bulunan aileye sonsuz minnettarım.” diye konuştu.

Memorial Hastanesi Organ Nakli, Genel Cerrahi ve Çocuk Cerrahisi Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ise, “ Mehmet Döğüşgen'in Hepatit B'ye bağlı siroz şikayeti vardı. Uygun organ çıkar çıkmaz kendisiyle irtibata geçtik ve nakli gerçekleştirdik. Kendisi uzun yıllar Türk sporuna hizmet vermiş bir insan. Nakilden önce Basketbol oynayamıyordu, ancak kısa bir süre sonra istediği kadar Basketbol oynayabileceğine inanıyorum.”

Mehmet Döğüşgen 1 Ocak 1956'da Antakya'da doğdu. 1975- 1985 yılları arasında 148 kez ay yıldızlı forma giydi. Bu süre içerisinde 1 gez genç, 1 kez de A Milli Takım formalarıyla Balkan şampiyonluğu başarısına ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*