Ünlü Forbes dergisinden Fethullah Gülen yorumu

  • Giriş : 22.01.2008 / 11:22:00

Dergi, "Hocaefendi'nin modern dünyada kendini evinde hisseden Müslümanlara ilham verdiğini" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ünlü ekonomi dergisi Forbes, Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında işlediği bir portre haberde kendisini, "Tüm Müslümanlara ilham veren vaiz" olarak niteledi.

Dergi, "Hocaefendi'nin modern dünyada kendini evinde hisseden Müslümanlara ilham verdiğini" belirtti.

Fethullah Gülen'in hareketinin başlıca karakteristiğinin, "seküler devleti yıkma gibi gayesi bulunmaması" olduğunu kaydeden dergi; ancak Müslümanlara kendilerine sunulan tüm fırsatları değerlendirmeyi öğütlediğini vurguladı.

Forbes dergisi, Oxford Analytica'ya dayandırdığı portre haberinde, Fethullah Gülen'in hayatından ilginç kesitler sunuyor. Gülen'in, Bediüzzaman Said Nursi'nin öğretilerinden etkilendiğini ifade eden dergi, Said Nursi hareketinden de kısaca bahsediyor. Dergi, Said Nursi'nin öğretilerinden bahsederken de kendisinin "oldukça muhafazakâr ve Nakşibendi tarikatından olmasına rağmen, Müslümanların moderniteyi reddetmemesi; aksine kutsal metinlerde onunla (modernite) ile bütünleşecek ilhamlar bulması gerektiği mesajı verdiğini" kaydediyor.

Forbes, Fethullah Gülen'in İzmir'e vaiz olarak atanmasını anlatırken de kent hakkında "siyasal İslam'ın asla kök bulmadığı şehir" ifadesini kullanıyor. Gülen'in, zamanla eski Sovyet ülkelerine açıldığını kaydeden Forbes, açılımın Balkanlara ve oradan da Batıya doğru genişlediğini ifade ediyor.

Dergi, Fethullah Gülen'in ününün, 1997 yılında "tedavi ve Türkiye'deki tacizlerden kaçmak amacıyla ve takipçilerinin ısrarı üzerine" ABD'ye gittiğinde daha da arttığını dile getiriyor. Forbes, Fethullah Gülen hareketinin "küresel dünyada esnek ve modern İslam manifestosu yapması açısından tek ve oldukça başarılı olduğunu; muhtemelen İslam'ın modernizasyonunda ve Batı düşüncelerine angaje olmasında uzun süren bir etkiye sahip olduğunu" kaydediyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious