Ünlü hackerin son oyunu tutmadı

Ünlü hackerin son oyunu tutmadı.10149
  • Giriş : 11.01.2009 / 10:03:00

ABD ile Avrupa gizli servislerinin peşinde olduğu ve Türk polisi tarafından yakalanan dünyanın en ünlü hackerı Maksym Yastremsky, sahte evlilik yaparak serbest kalmayı planlarken mahkemeden 30 yıl hapis cezası aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en ünlü hacker'ı sayılan ve geçen yıl Antalya'da düzenlenen 'Şifre' operasyonuyla tutuklanan Ukraynalı Maksym Yastremsky'nin cezaevinde yaptığı 'anlaşmalı' evlilikle serbest kalma planını mahkeme bozdu. ABD'nin iadesi için yoğun kulis yaptığı Yastremsky, Antalya 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 'banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması' suçundan 30 yıl hapis ve 36 bin TL ağır para cezasına çarptırıldı. Mahkemenin verdiği karar ünlü hacker'in tüm planlarını alt-üst etti.

EŞİ ANTALYA'DA YAŞIYOR

Yastremsky'nin kararın açıklanmasından önce 4 Aralık 2008 günü yattığı Antalya L Tipi Cezaevi'nde 31 yaşındaki Ş.Ç ile evlendiği ortaya çıktı. Ş.Ç'nin daha önce bir evlilik yaptığı ve oğluyla birlikte Antalya'da yaşadığı anlaşıldı. Yastremsky'nin iyi niyet göstergesi olarak bu evliliği kullanıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmayı planladığı ve yasadışı yollardan yurt dışına kaçmayı tasarladığı iddia edildi.

AKILLARA GELEN SORU

Amerikan Gizli Servisi USS'nin verdiği bilgilerle Kemer'de 5 yıldızlı bir otelde yakalanan Maksym Yastremsky'nin iade edilmesi için ABD'nin Adalet Bakanı Michael Mukasey 14-15 Şubat 2008'de Ankara'ya özel bir ziyaret gerçekleştirmişti. Mehmet Ali Şahin ve Beşir Atalay'la görüşen Mukasey'in Ankara'da lobi yürütmesi, "CIA ya da USS hackerı üstün yeteneklerinden dolayı kullanmak mı istiyor?" sorusunu akıllara getirmişti.

5 MiLYON KREDi KARTI BiLGi

SiUSS, CIA, FBI ve EUROPOL'un peşinde olduğu Yastremsky'nin Türk polisi tarafından yakalanması olay olmuştu. Operasyonda hackerın İsrailli çocukluk arkadaşı Maxim Turchak ile Ukraynalı nişanlısı da gözaltına alınmıştı. Sanal dolandırıcılıktan elde ettiği milyonlarca dolar ile Kiev'de görkemli bir şato yaptıran Yastremsky'nin bilgisayarlarında 64 ayrı ülke vatandaşına ait 5 milyon kredi kartı bilgisi çıkmıştı. Mağdurlardan yüzde 80'inin gold kart sahibi Amerikalılar, 3 bin 200'ünün de Türk vatandaşı olduğu anlaşılmıştı.

Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*