Ünlü hakemden bomba iddialar

Ünlü hakemden bomba iddialar.15242
  • Giriş : 03.08.2008 / 00:13:00
  • Güncelleme : 02.08.2008 / 23:42:25

Futbol hakemi Hamza Mısır, Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) hedefinde Selçuk Dereli'nin olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Futbol hakemi Hamza Mısır, Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) hedefinde Selçuk Dereli'nin olduğunu iddia etti.

Hamza Mısır, Futbol Extra dergisinin ağustos sayısında yer alan röportajında, MHK'nin asıl hedefinin Selçuk Dereli olduğunu savunarak, ''MHK üyesi Turgay Güdü bunu bana söyledi, 'Ulusoy dönemini komple tasfiye edeceğiz' diye. Ama bunu bir anda yapamıyorlar. 2000 yılında Genelkurmay'ın isteği üzerine asker kökenli hakemleri 3 yıl içinde tasfiye ettiler. Ulusoy dönemi hakemlerini de 3 yıl içerisinde tamamen yok edecekler. Bana göre dürüst hakemleri tasfiye ediyorlar. Yeteneği olan hakem sahalarda kalmalı, olmayan zaten kendi bırakır. Bu iş bir yetenek işidir'' dedi.

Hakemliği askıya alınan Hamza Mısır, düdüğünü astığını söyleyemeyeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Asmak da istemiyorum. Gerekirse Azerbaycan'da hakemlik yaşantımı sürdürmek istiyorum. Bu yönde de girişimlerim oldu ve devam ediyor. Oğuz Sarvan MHK'sı 14 Şubat'tan sonra bana da maç vermedi. Nedenini sordum, hakemliğimle ilgili övgüler aldım sadece. Oğuz Sarvan medyaya ve kulüplere şirin görünmek adına insanların onur ve gururuyla oynuyor. MHK'da ismim gündeme gelmiş, 7 üye 'maç verelim' diye el kaldırmış. Oğuz Sarvan ve Yüksel Okçuoğlu, 'olmaz, bu adam Ulusoy'a yakın değil mi?' diyerek kabul etmemiş. MHK üyeleriyle konuşuyorum, hepsi bana övgüde bulunuyor ama maç vermeye sıra geldi mi, yok. Hakem kolay olunmuyor. Yılların emeği gerekiyor. Öyle kolay mı bir çırpıda silip atmak. Oğuz Sarvan 'Benim on birim bu' demiş. Bizim başka takımımız mı var ki gidip orada görev yapalım? Futbolcularla hakemleri karıştırıyor. Her hata yapan hakemden düdük istenirse Türkiye'de hakem kalmaz.''

Kendisine en büyük haksızlığı eski Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakcı'nın yaptığını iddia eden Mısır, ''2004'te Trabzon'da oynanan Türkiye-Gürcistan milli maçında asılan pankartlarla ilgili hakem camiasında beni yıpratmak adına üzerime atılan iftiralara inanarak soruşturma açtırdı. Soruşturma yapılmadan çıkıp canlı yayında pankartları benim astırdığımı açıkladı. Bu nasıl avukatlık yapıyor, bu nasıl Federasyon başkanı? 4.5 ay süren soruşturma sonucunda bana bir yazı göndererek resmen özür dilediler'' diye konuştu.

-''HERKES BİRBİRİNİN KUYUSUNU KAZIYOR''-

Hamza Mısır, hakem camiasında herkesin intikam peşinde koştuğunu ve herkesin birbirinin kuyusunu kazdığını iddia etti.

Hakemlerin kullanıldığına inandığını kaydeden Mısır, ''Bugün önemli hakemler görev alamıyorsa bu olayın arkasında çok önemli kulüpler var. İstanbul Büyükşehir Belediyespor Başkanı Göksel Gümüşdağ, Aziz Yıldırım ve Yıldırım Demirören bunların başında geliyor. Hiçbir dönemde hakem camiasının kirlendiğini düşünmedim. Ancak asıl kirli olan bazı kulüp yönetici ve başkanlarıdır. Türkiye'de ortalığı yöneticiler bulandırıyor ve karıştırıyor. Menfaat çatışması yaşanıyor. En zayıf halka hakemler oluyor. Elbette her dönem hakemlerin içinde de Allah korkusu olmayan insanlar çıkabilir'' dedi.

Mısır, hakemlerden Bülent Demirlek'in 18. kuralı bilmediğini de savunarak, ''Trabzonspor-Sivasspor maçını bitirmeliydi. İyi niyetli ama FIFA'ya çıkmasına rağmen futbolu iyi bilmediğinden çok sorun yaşadı. Aziz Yıldırım'ın talimatıyla silindi. İsmet Arzuman'ı da Yıldırım Demirören istemedi'' diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*