Ünlü isimler kimlere sahip çıktı?

Ünlü isimler kimlere sahip çıktı?.14687
  • Giriş : 15.04.2009 / 17:42:00
  • Güncelleme : 15.04.2009 / 17:47:33

Bazı sanatçı ve yazarlar, Ergenekon kapsamında gözaltına alınan akademisyenlere bakın nasıl sahip çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Destek toplantısına Müjdat Gezen, Tarık Akan, Demirtaş Ceyhun, Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Prof. Dr. Ahmet Ercan, Muazzez İlmiye Çığ, Uğur Mumcu'nun kardeşi Ceyhun Mumcu ve İbrahim Balaban gibi isimler destek verdi.

Ulusal Kanal'ın organize ettiği "Ergenekon Tertibine Ortak Tavır" toplantısı İstanbul The Marmara Otel'de yapıldı. Programa aralarında tiyatrocu, yazarlar ve akademisyenlerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi katıldı.

Programın açılışında konuşan Yazar Demirtaş Ceyhun, Cumhuriyetin bütün değerlerinin ayaklar altına alındığını savundu. "Ya Cumhuriyeti onlar yıkacak ya da Türkiye onlardan kurtulacak" diyerek AK Parti'yi eleştiren yazar, Türkiye'nin tarikatlar yuvası haline geldiğini öne sürdü.

Ülkemizin bir karanlığa doğru hızla sürüklendiğini ileri süren sanatçı Esin Avşar da "Ergenekon Soruşturması kapsamında sapla saman birbirine karıştırılıyor" diyerek soruşturma savcılarını hedef aldı. Türkan Saylan ve Mehmet Haberal'ın Türkiye için fedakârlık yapan isimler olduğunu savunan Avşar, "Cumhuriyetimize bütün bunlar yakışmıyor" diyerek tepki gösterdi.

Ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ise soruşturmayı bir devlet terörü olarak nitelendirdi. "Biz yapılan tüm bunlara müstahakız." diyen Çığ, "Biz ne yaptık. Bu memlekette kuran kursu, imam hatip açıldı, hiçbirimiz burada ne yapılıyor diye bakmadık. Şimdi sonucu çok yakından gördük" dedi. Korkuyla bir yere varılamayacağını da belirten Çığ, hükümete karşı ortak hareket etme çağrısında bulundu.

Sinema sanatçısı Tarık Akan, ise ÇYDD'den öğrenci burs listesinin alınmasını eleştirdi. Son operasyonu 'hukukun iflas ettiğini gösteriyor' diyen Ressam Bedri Baykam, pes etmeyeceklerini belirtti.

Programa katılan Prof. Dr. Zekeriya Beyaz ise soruşturmayı kanunsuz ve nizamsız bir olay olarak yorumladı. "3 Hakim 2 savcı ile bir devleti ve kültürü yakar yıkarsınız" diyen Prof. Beyaz, şöyle konuştu: "Türkiye'nin asıl sahipleri kendi kendilerini eleştirmelidir. Biz ne yaptık ki bu hale geldik. Türkiye'nin altına birileri dinamit koyuyor."

"Türkiye'ye karanlık ve utanç dolusu bir gün yaşattılar" diyerek 12. Dalgayı eleştiren tiyatro sanatçısı Meriç Dedeoğlu, "Yasama, Yürütme ve Yargı ele geçirildi. TSK direniyor. Şimdi sıra sivil toplum örgütlerinde. Onları da yapacaklar. Herkesi susturmak istiyorlar." diyerek hükümeti hedef gösterdi. Dedeoğlu, ayrıca otel odalarında toplantı yapmanın zamanının geçtiğini belirterek vatandaşları sokaklara inip tepki vermeye davet etti.

Programda deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın konuşması da dikkat çekti. 'Türkiye'de deprem ne zaman olacak' diye sorular aldığını belirten Ercan, Ergenekon operasyonlarını bir depreme benzetti. Ercan, "Türkiye Cumhuriyetinin temelleri yıkılıyor. Bundan daha iyi deprem mi olur" dedi.

Ergenekon'un 12. Dalgasını eleştiren sanatçı Müjdat Gezen ise son dalgayı 31 Mart vakasıyla yakından ilgili olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*