Ünlü ressam hayatını kaybetti

Ünlü ressam hayatını kaybetti.17249
  • Giriş : 02.09.2008 / 21:15:00

Kastamonu'da yaşayan ve yaptığı minyatür resimlerle ün kazanan Azerbaycanlı ünlü ressam Adalet Bayramoğlu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2001 yılında Kastamonu Valiliği'nin il genelindeki tarihi ve turistik yerlerinin resimlerinin yaptırılması amacıyla Kastamonu'ya davet edilen Azerbaycanlı Ressam Adalet Bayramoğlu (53) kanser nedeniyle yaklaşık 3 yıldır tedavi gördüğü Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Evli ve 2 çocuk babası olan Bayramoğlu için Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi'nde bir tören düzenlendi. Törene Bayramoğlu'nun ailesi, Vali Mustafa Kara, Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Bahri Gökçebay, kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Türk vatandaşlığına geçerek çifte vatandaş statüsüne kavuşan ve İngilizce, Rusça, Arapça ile Türkçe bilen Bayramoğlu'nun özgeçmişinin okunduğu törende Vali Kara bir konuşma yaptı. Üzüntüsünden güçlükle konuşan Mustafa Kara, ressam Bayramoğlu'nun Kastamonu'ya çok şey kazandırdığını söyledi.

Bayramoğlu'nun değerinin zamanla anlaşılacağını belirten Kara, acılarının sonsuz olduğunu kaydetti. Mustafa Kara, Bayramoğlu'nu her zaman sevgi, saygı ve minnetle anacaklarını vurguladı. Törenin ardından omuzlara alınan Adalet Bayramoğlu'nun tabutu, ambulansa kadar taşındı. Hayatını kaybettiği devlet hastanesi morguna konulan Bayramoğlu'nun cenazesi, gece saatlerinde İstanbul'a, buradan da toprağa verilmek üzere memleketi Azerbaycan'a
uğurlanacak.

BAYRAMOĞLU'NUN ÖZGEÇMİŞİ

Adalet Bayramoğlu, 1955 yılında Azerbeycan Sabirabat'ta doğdu. 1976-1982 yılları arasında Azerbeycan Devlet Pedogoji Ünversitesi'nin Sanat-Grafik Fakültesi'ni bitirdi. 1982 yılında Azerbeycan Devlet Kültür Bakanlığı'nda müzelerin dekoratif süsleme işlerini yapan ressam Bayramoğlu, 1982 yılından itibaren Sovyetler Birliği ve Azerbeycan'da düzenlenen bir çok sergiye katıldı. 1984 yılında Sovyetler Birliği Ressamlar Derneği üyesi olan Bayramoğlu Yurtdışında Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Çin, Rusya, Polonya, Litvanya, Senegal, Türkiye ve Cezayir'de sergiler açtı. Ayrıca Antalya'da Venedik Otel, Topkapı ve Kremlin Palas otellerinin kabartma seramik, mozaik ve dekoratif süsleme işlerini yapan Bayramoğlu, 2001 yılından beri Kastamonu'da tarihi yapıların restorasyon ve dekoratif süsleme çalışmalarını yürütmekteydi. Bayramoğlu, Azerbeycan'ın yakın ve uzak doğu Selçuklu minyatürü tarzında çalışan en ünlü sanatçısıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*