Ünlü şair Yahya Kemal anıldı

Ünlü şair Yahya Kemal anıldı.13403
  • Giriş : 25.05.2008 / 18:31:00

Ünlü şair Yahya Kemal, Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Bursa'da düzenlenen bir etkinlikte anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

30. yılını kutlayan Türkiye Yazarlar Birliği'nin "Edirne'den Kars'a Kültür Kervanı" programı kapsamında Türkiye'nin bir çok ilinde olduğu gibi Bursa'da da etkinlik düzenlendi. Osmangazi Belediyesi'nin desteği ile Ördekli Hamamı Kültür Merkezi'nde düzenlenen "50 yıl sonra Yahya Kemal Toplantısı" konulu panel yoğun ilgi gördü.

TYB onursal Başkanı Mehmet Doğan ile şair Mustafa Muharrem Tüfekçi'nin konuşmacı olarak katıldığı panelin başkanlığını yapan Dr. Sefer Özdemir, Yahya Kemal'in kendisi için bir idol olduğunu söyledi.

"Gönlümün zirve şairi" dediği Yahya Kemal'in çok meşhur bir şair olmasına karşın, ömrünün sonlarına kadar kitabı basılmamasına dikkat çeken Özdemir, bunu şairini büyüklüğüne bağladı. Özdemir, Yahya Kemal'in, toplumu en iyi bilen, sanatını, değerlerini hisseden ve bunu şiir şeklinde ebedileştiren güçlü bir şair olduğunu ifade etti.

"İstanbul'u bize tanıtan Yahya Kemal'dir" diyen Özdemir, şöyle konuştu: "Çok tuhaf bir adamdı. Rumeli ağzıyla konuşurdu zaman zaman ama halis Türkçe'yle şiir yazardı. Paris'te halis Türçe'yi ve İstanbul'u bulmuştu. İstanbul'un fethini bize o anlattı."

"HEM ŞAİR HEM DÜŞÜNÜRDÜ"

TYB Onursal Başkanı Mehmet Doğan ise Yahya Kemal'in şairlik yönü yanında fikir adamı olma yönüne işaret etti. Şair'in düşünür yönünün geri plana itildiğini vurgulayan Doğan, şunları dile getirdi: "Yahya Kemal bir şairdi ama aynı zamanda düşünce dünyamıza etki eden bir fikir adamıdır. Fikirleri ve şiirleri ile öne çıkmıştır. Şiir ve düşünce beraberliği olan bir akımın temsilcilerinden hatta öncülerindendir. Bu yolla şairliğini kalıcılaştırarak ölümsüzleştirecektir."

Doğan, Kültür Bakanlığı'nın 2008 yılını Yahya Kemal yılı ilan etmesine rağmen, etkinliklerin yetersiz kalmasına ve bu yılın sönük geçmesine üzüldüklerini sözlerine ekledi.

Konuşmacılardan şair Mustafa Muharrem Tüfekçi de, şairin Üsküp doğumlu olduğunu hatırlatarak, şairin hayatından kesitler verdi. Yahya Kemal'in, şiirde öze dönmeyi savunduğunu aktaran Tüfekçi, bunun yanında modern şiirin gereklerine de dikkat ettiğini belirtti. Bu arada, program kapsamında düzenlenen Türk sanat musikisi dinletisinde de şairin bestelenmiş şarkılarına yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious