Ünlü tarihçiden soykırım yalanlaması

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı tezleriyle Ermeni diasporasının hedefi haline gelen ünlü Amerikalı tarihçi Justin McCarthy, İngiliz Lordlar Kamarası'nda Ermeni iddialarına sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili karşı tezleriyle Ermeni diasporasının tepkisini çeken dünyaca ünlü Amerikalı profesör Justin McCarthy, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) tarafından Lordlar Kamarası'nda dün akşam düzenlenen "Modern Türkiye ve Tarihsel Mücadelesi" konulu toplantıda en son çıkan kitabı "The Armenian Rebellion at Van'ı" (Van'da Ermeni İsyanı) tanıttı.

Çok sayıda davetlinin ilgiyle izlendiği toplantıda Profesör McCarthy, sözde Ermeni Soykırımı'na ilişkin sağlam ve gerçek bilgilerin Osmanlı ve İngiliz belgelerinde yer aldığını belirterek, özellikle Osmanlı arşivlerinde "bir tane bile gerçek olmayan" belgeye rastlanmadığını kaydetti. Dia gösterisi eşliğinde yaptığı konuşmasında Ermeni isyanlarını anlatan McCarthy özetle şunları söyledi: "Ermeniler 1915 yılında isyan ettikleri Van'da müslümanları öldürdüler. Ayrıca 3 bin Kürt, Zeve vadisinde Ermeniler tarafından katledildiler. Kürt aşiretleri de bunun üzerine Ermenileri öldürdüler. Trajedi böyle başladı. Osmanlı arşivleri incelendiğinde buradaki bilgilerin Ermeni kaynaklarının aksine tutarlı olduğu görülecektir. Osmanlı'da 'Ermeni'nin canını ve mülkünü koruyun' diyen yüzlerce belge var. Osmanlı ve İngiliz belgeleri gerçekleri yansıtmaktadır. Osmanlı arşivlerinde bir tane bile gerçek olmayan belgeye rastlanmamıştır. Bu belgeleri yazanlar askeri görevlilerdi ve bir gün bu belgelerin kontrol edileceklerini bile düşünmeden yazıyorlardı."

ERMENİSTAN BAŞBAKANI'NIN SÖZLERİ

Profesör Justin McCarthy, Ermenistan'ın ilk başbakanı Ohannes Kaçaznuni'nin Osmanlı-Rus savaşı sırasında Ermenilerin Rus yanlısı olduklarını "gururla" karşıladığına da dikkat çekerek, Kaçaznuni'nin, Tehcir'den önce Osmanlı'nın Ermenilere "sekiz ay boyunca tolerans gösterdiğini" söylediğini kaydetti. Soykırım'ın söz konusu olmadığını, Ermenilerin çoğunun Ruslar tarafından öldürüldüğünü ifade eden McCarthy "Rus yanlısı oldukları için Rus tarafına giden Ermeniler orada açlıkla karşılaşınca geri dönmek istemişler ama Ruslar izin vermediği için çoğu açlıktan ölmüştür" diyerek, "ölen müslümanlardan, Türklerden, Kürtlerden hiç kimse söz etmiyor. Bu insanlar hiç kimsenin umurunda değil mi? Neden bu insanların sesleri duyulmuyor?" şeklinde konuştu.

KAVİ VE YAKIŞ'IN KONUŞMALARI

Lordlar Kamarası'nın Müslüman üyesi Lord Ahmed'in başkanlığını, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Gür'ün de açılış konuşmasını yaptığı toplantıda İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi ile Dışişleri eski bakanlarından Yaşar Yakış da birer konuşma yaptılar. Kavi, "dünyanın her zamankinden daha hızlı değiştiğini" belirttiği konuşmasında Türkiye ekonomisinin umut verici olduğunu kaydederek, enflasyonun düşmesinin buna örnek gösterileceğini ifade ederken, Yaşar Yakış da "AB olsa da olmasa da Türkiye reformlarını yapmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious