Ünlü yazar Aytmatov anıldı

Ünlü yazar Aytmatov anıldı.10673
  • Giriş : 13.06.2009 / 20:09:00

Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Devlet Konser Salonu önünde, Aytmatov;un ablası Roza Aytmatova ve sevenleri tarafından "Aytmatov hep kalbimizde" yazılı fotoğraflar bir köşede sergilenirken, karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı.

Devlet Sekreteri Nuruulu Dosbol, Cengiz Aytmatov'un daima Kırgızistan halkının kalbinde yaşayacağını belirterek, Aytmatov'u asla unutmayacaklarını ve onun eserlerini nesillere aktaracaklarını söyledi.

Aytmatov'un ablası Roza Aytmatova, "Aytmatov bir yıldır yanımızda yok. O gitti ama onu sevenler onu unutmadı, onu bir yıldır andı. Ben buna şahit oldum" dedi.

Kırgız halkının kalbini ve sevgisini kazanan Aytmatov'un çok bahtlı bir kişi olduğunu belirten Aytmatova, "Bugünkü gençleri Aytmatov;un ruhu korusun" diye konuştu.

Ruhaniyat Asamblesi Başkanı Akun Toktosartov, Aytmatov'un Kırgız halkına ve dünya insanlarına çok değerli eserler bıraktığını ifade etti.

Toktosartov, "İnsanlık var olduğu sürece Aytmatov ölmeyecek. Kırgız halkı var olduğu sürece Manas ölmeyecek. Her iki gururumuz olduğu sürece Kırgız halkının geleceği de medeni, bağımsız, özgür ve başarılı olacak" dedi.

"Manas Destanı ve Cengiz Aytmatov;u Kırgız halkına kazandıran Allah;a şükr eden" merhum yazarın yakın akrabası İsmatbek Temiraliyev de "Gençler her birinizin Aytmatov olmanızı diliyorum. Her birinizin Manas olmanızı diliyorum. Namuslu, çalışkan, öz tarihine sahip çıkan ve saygı gösteren gençler olarak yetişmenizi diliyorum. Aytmatov;u unutmadığınız için sizlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*