Ünlü yönetmen Paul Verhoeven Antalya'da

Ünlü yönetmen Paul Verhoeven Antalya'da.16022
  • Giriş : 11.05.2008 / 20:53:00

Temel İçgüdü, Total Recall ve Robocop filmlerinin dünyaca ünlü yönetmeni Paul Verhoeven, Antalya Stüdyoları'nda film çekim imkanlarını araştırmak amacıyla Antalya'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Pinema Film'in sahibi Pamir Demirtaş'ın davetlisi olarak, film ekibinden Cornellia Ott, yapımcı Mario Kassar'ın ekibinde yer alan Erich Feithans ile birlikte dün gece Antalya'ya gelen ünlü yönetmen Paul Verhoeven, Serik ilçesine bağlı Çandır beldesindeki Antalya Stüdyoları'nda inceleme yaptı.

10 bin 200 metrekare ses yalıtımlı sahnelerin, atölyelerin ve sanatçı odalarının bulunduğu kapalı alana sahip, açık doğal platolarla birlikte toplam 140 bin metrekare alanda Tekfen Holding tarafından yaptırılan Antalya Stüdyoları'nı gezen ünlü yönetmen, Antalya Stüdyoları Danışmanı Bülent Güçer'den bilgi aldı.

Verhoeven, kapalı alandaki sahnelerde çekim planlarını kamerasıyla görüntü alarak da inceledi.

Türkiye'de film çekmek isterim

Stüdyodaki gezisinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan ünlü yönetmen, Türkiye'ye ikinci kez geldiğini belirterek, Türkiye'nin çok güzel bir ülke, insanlarının da misafirperver olduğunu söyledi.

Halen "The Thomas Crown Affair 2" filmi üzerinde çalıştığını, Temel İçgüdü ile Robocop filminde de birlikte çalıştığı yapımcı Mario Kassar'la birlikte Japonca bir kitaptan uyarlanacak yeni film projeleri olduğunu anlatan Verhoeven, bu film için İstanbul ve Antalya'da çekim imkanlarını araştırdıklarını dile getirdi.

Son dönemde Yunanistan, Bulgaristan ve Orta Doğu ülkeleriyle birlikte Türkiye'nin de doğal ve mistik güzellikleriyle birçok ABD'li yapımcı ve yönetmenin ilgisini çektiğini kaydeden Paul Verhoeven, "Türkiye çok güzel bir ülke. Antalya Stüdyoları'nın da büyük yapımlar için son derece ideal sahnelere sahip olduğunu gördük. Avrupa'da bu kadar büyük ve donanımlı stüdyo bulmak kolay değil. Buradaki olanaklar yurtdışına tanıtılmalı. Türkiye'de film çekmeyi çok isterim" dedi.

Çekmeyi planladığı filmi, bürokratik ve vergi kolaylıklarının sağlanması halinde Türkiye'de çekebileceğini, Ankara'da dün yaptıkları görüşmelerde de bu konuları dile getirdiklerini vurgulayan Verhoeven, yabancı film çekimlerinin Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.

Ünlü yönetmen ve ekibi, daha sonra tarihi Kaleiçi semtini de gezerek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Erol İşbilir ve Pamir Demirtaş'la bir araya geldi.

Ünlü yönetmenin ekibiyle birlikte, Türkiye'de film çekimi imkanları için yarın İstanbul'a gideceği ve üç gün boyunca çekim olanakları ve doğal alanları inceleyecekleri belirtildi.

Gora'nın stüdyosu atıl durumda

Cem Yılmaz'ın yönettiği Gora filminin ardından hiçbir sinema filminin çekiminin yapılmadığı Tekfen Antalya Stüdyoları'nın Danışmanı Bülent Güçer ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, stüdyonun, Avrupa, Asya ve Orta Doğu'nun en büyük film stüdyosu olmasına rağmen, yabancı yönetmen ve yapımcılar tarafından gümrük vergilerinin yüksekliği ve bürokratik işlemlerin fazlalığı nedeniyle tercih edilmediğinden yakındı.

Yabancı yapımcıların ucuz imkanlar yaratılması ve kolaylıkların sağlanması nedeniyle artık eski doğu bloku ülkelerine film çekimlerine yöneldiklerini dile getiren Güçer, Türkiye'nin kolaylaştırıcı düzenlemeler yaparak bu fırsattan yararlanması gerektiğini söyledi.

Türk yapımcılar ve yönetmenlerin de daha çok doğal alanları tercih etmesi ve bütçe sıkıntısı nedeniyle Tekfen Antalya Stüdyoları'nı kullanmadıklarını dile getiren Bülent Güçer, ısı ve ses yalıtımlı 3 bin 500 metrekare kapalı sahneye sahip stüdyoda son dönemde sadece reklam filmlerinin çekimin yapıldığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious