Ünlüler de şikayet etmiş

Ünlüler de şikayet etmiş.4195
  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Kapatılan eğlence mekanlarının bulunduğu Emek Mahallesi Muhtarı Nevzat Obay, “Yaz geldiğinden beri biz ilk defa uykunun tadını aldık.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gürültü kirliliğine yol açtığı iddiasıyla Reina, Sortie ve Sapphire gibi tanınmış eğlence merkezlerinin kapatılması magazin dünyasını rahatsız ederken gürültüden şikayet eden mahalleliyi sevindirdi.

Beylerbeyi’nde oturan müzisyen Tuluyhan Uğurlu da toplanan imzaların dikkate alınmasını sevindirici buldu. Uğurlu, “Bu yerleri işletenler değil, kurulmasına izin verenler hatalı.” diye konuştu. Gürültüyle mücadele kampanyasının öncülerinden biri olan Uğurlu, dünyanın hiçbir yerinde insanların eğlenirken başkalarını rahatsız etme hakkının bulunmadığına dikkat çekti. Geçen yıl da şikayette bulunduklarını; ancak bir sonuç alamadıklarını kaydeden Uğurlu, “Biz kimsenin ekmeği ile oynayalım demiyoruz. Eğlenceye de karşı değiliz. Bazen ben de bu tür yerlere gidip eğleniyorum, yemek yiyorum. Ancak birileri eğlenirken başkalarına rahatsızlık vermemeli.” dedi. Gürültü nedeniyle, bazı arkadaşlarının yalılarını bırakıp gitmek zorunda kaldığını kaydeden Uğurlu sözlerine şöyle devam etti: “Boğaz’ın öbür yakasında çalınan müzik, olduğu gibi karşı yakada duyuluyor. Çünkü su en iyi ses taşıyıcısı. Kulak bir süre sonra o sesi duymamaya başlıyor ve bu da alt beyni çok yoruyor. Tanıdığım birçok insan bu yüzden yalılarını kiraya verip taşındılar. Bir de konuşulması gereken, saygısızca atılan havai fişekler var.”

Boğaz’daki gürültülü eğlenceye tepki gösteren ünlülerden biri de türkücü Davut Güloğlu oldu. Güloğlu, bir grup insanın eğlenirken başkalarını rahatsız edemeyeceğini vurguladı. Güloğlu, menajeri Metin Özaydınlı aracılığı ile yaptığı açıklamada, eğlence merkezlerinin çevreye rahatsızlık vermeme konusunda dikkatli davranması gerektiğini kaydetti. Güloğlu’nun menajeri, eğlence merkezlerine tanınan 90 desibel ses düzeyinin 150 desibele çıkarılması gerektiğini savundu. “Düşük seste insanlar eğlenemiyor.” diyen Özaydınlı, şunları dile getirdi: “Benim tahminime göre eğlence merkezlerinden çıkan gürültü 600 desibeli buluyor. Bu da herkesi rahatsız ediyor.”

Medyanın eğlence merkezlerinin kapatılmasına ‘eğlenceye müdahale’ şeklinde yaklaşması, karşı kıyıdaki muhtarlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Muhtarlar, birkaç bin kişi eğlenirken yüz binlerce kişiye rahatsızlık vermenin göz ardı edilmesine anlam veremediklerini belirtiyor. “Müziğe ve eğlenceye biz de karşı değiliz. Ancak her şeyin bir sınırı var. Birileri eğlenirken başkalarının işkence çekmesi doğru değil.” diyen muhtarlar, denetimlerin ağırlaştırılarak devam etmesini savunuyor. Emek Mahallesi Muhtarı Nevzat Obay, bir haftalık ceza süresince yaz mevsiminin güzelliğini yaşayacaklarını kaydediyor. Obay, “Muhtar arkadaşlarımızla ortak sorunumuz gürültü kirliliği. Mahalle sakinlerimizin şikayet konusunda aklına ilk muhtarlık geliyor. Bir yıldır mücadele ediyoruz. Konuyu İstanbul milletvekilleriyle bire bir görüştük, sıkıntımızı anlattık. Kesin çözüm bulunmasını istiyoruz.” diye konuşuyor.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Muhtar Vekili Bayram Şenel ise eğlence merkezlerine verilen cezayı haklı bulduğunu belirterek, “Ben kendi evimde müzik dinlerken nasıl komşumu rahatsız etmiyorsam eğlence yerleri de iki kilometre öteden bizi rahatsız etmemeli. Kafamı yastığıma koyduğumda ‘güm güm’ diye gelen sesler zamanla kafana tokmak vuruluyormuş gibi işkence veriyor.” diyor. Havuzbaşı Mahallesi Muhtarı Hicabi Eren de, “Kimsenin hasta, çocuk ve yaşlı kimseleri sabaha kadar rahatsız etmeye hakkı yok.” diyerek kapatma kararına destek veriyor.

Vali Güler: Gürültüyü durdurmayanın faaliyetini ben durdururum

İstanbul Valisi Muammer Güler, ünlü gece kulüplerinin gürültü kirliliği nedeniyle 7’şer gün kapatılmasıyla ilgili olarak, “Gürültüyü durdurmayanın faaliyetini durdururum.” dedi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nün tahliye edildiği Hatice Sultan Yalısı’nda inceleme yapan Muammer Güler, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Güler, kapatma cezası alan eğlence mekanlarına daha önce uyarılarda bulunduklarını söyledi. Vali Güler, yaz sezonunun başlamasıyla birlikte İstanbul’daki bütün eğlence yerlerinde periyodik denetimler yapıldığını, 15 firmanın bir kısmına 3’er, bir kısmına 2’şer, bir kısmına da birer kez 12 milyardan başlamak üzere para cezaları verildiğini bildirdi. Güler, sektör temsilcileriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de bir toplantı yapılarak tedbir almaları yönünde uyarıldıklarını açıkladı. “Bize de on binlerce vatandaşımızın şikayetleri geldi.” diyen Güler, eğlence sektörü temsilcilerine bu konuda önemli görevler düştüğünü anlattı. Güler, “Şimdi sektör temsilcilerinin toplanıp, bundan sonraki faaliyet tarzlarını belirlemeleri lazım. Gürültüyü durdurmayanın faaliyetini durdururum. Ya gürültü duracak ya da faaliyet duracak.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious