Ünlüler şalvara merak saldı, köylüler bıraktı

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Doğu ve Güneydoğu'da hemen hemen bir çok köyde erkeklerin giydiği 'şalvar'a olan ilgi azaldı. Şalvarcılar da ünlü kişilere ve turistlere şalvar dikmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şimdi yalnızca sınırlı sayıdaki yaşlılar ile folklor ekipleri ile turistik amaçlı şalvarlar üretilmeye başlandı.

"İşlerimiz çok düştü" diyen 48 yıllık şalvarcı Hacı Tümay, artık ne kadar iş yaptığını değil hangi ünlüye kıyafet diktiğini söylemeyi tercih ediyor.

Hacı Tümay, şu ana kadar bir çok ünlüye şalvar diktiğini anlatıyor. Şalvar diktiği kişiler arasında eski başbakanlardan Bülent Ecevit'e kabardin kumaştan şalvar ve yelek diktiğini aktaran Hacı Tümay, oyuncu ve yönetmen Gani Rüzgar Şavata'nın çektiği Dumanlı Yol filminin oyuncularının da şalvarlarını dikmiş.

Adıyaman'a gelen bazı turistlere de şalvar diktiğini söyleyen Tümay, bunlar arasında Albay rütbeli Amerakalı bir Nato subayının da bulunduğunu, bu subayın da şehir merkezinde gezerken dikkatini çekmesi üzerine araştırıp dükkanına gelerek şalvar diktirmiş.

Eskiyle kıyaslandığında şalvarcılık çok az ilgi görüyor diyen Tümay, "İl dışından çeşitli nedenlerle Adıyaman'a gelen insanlar, halkımızın giymiş olduğu şalvar ve yeleği çok beğeniyor. Zaman zaman onlara da diktiğimiz oluyor. Bu kitlenin içinde Avrupalı turistlerin önemli bir yeri var" dedi.

Çevre illerden de sipariş aldığını söyleyen Tümay, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Kayseri'den müşterisi olduğunu, Hollanda, İsviçre ve Almanya'da da şalvar ihracatı yaptığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious