'Ünlüler Türkçe'yi doğru kullanamıyor'

  • Giriş : 24.04.2006 / 00:00:00

'Ünlüler Türkçe'yi doğru kullanamıyor'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, kendisini sanatçı sananlar ile politikacıların, televizyonlarda ya da gazetelerde söyledikleri yer alan sözlerini ertesi gün inkar ederek 'yanlış anlaşıldım' demelerinin, Türkçe'yi doğru kullanmamalarından kaynaklandığını söyledi.
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aydın Şubesi 'Güzel Dilimiz Türkçe' konulu konferans düzenledi. Bugün Hüseyin Aksu Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Vali Mustafa Malay, ADD Aydın Şube Başkanı Çetin Ardıç, Türk Dil Derneği İzmir Temsilcisi Bekir Yurdakul, Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Türk Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, 59 harften oluşan milletvekili yemininin bile yanlış okunduğunu iddia etti. Özel, bu yanlış okuyanların arasından bakanların çıktığını ve Türkçe'nin sahipsiz kaldığını ifade etti. Özel, "Çok uzun zamandır, 50 yaşını aşmış kuşaklardan hangisinin doğru söylediğini çözmeye çalışıyorum. Kendisini sanatçı sananlar ile politikacılar, televizyonlarda ya da gazetelerde söyledikleri sözleri, ertesi gün inkar ederek 'yanlış anlaşıldım' diyorlar. Televizyonlardaki açık oturumlarda, birisi bir öncekini dinlese oturum düzlüğe çıkacak. O kendi doğrularını aktarmak istediği için, hiçbir zaman televizyonlardaki oturumlarda dişe dokunur sonuç elde edilemez. Özel televizyonlarda spikerler tarafından kullanılan dilde de birçok hata var. Bazı özel kanalların isimleriyle bile harf kanunu çiğneniyor." dedi.

Sevgi Özel sorumlu bakanların ve Türk Dil Kurumu'nun bile birçok yanlış yaptığına değinerek, "Yeminini dahi yanlış okuyanlar arasından bakan çıkarsa, Türkçe ile kim uğraşacak. Türk Dil Kurumu'nca bastırılan Türkçe sözlüğü yanlışlarla dolu. Türkçe söz varlığı yapay ve yanlış yolla çoğaltılamaz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious