Ünlülerin okulundan...

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Danıştay'ın ilk kadın başkanı olma ünvanını da taşıyan yeni başkan Sumru Çörtoğlu, Rahşan Ecevit, Adalet Ağaoğlu ve Özden İnönü Toker gibi ünlü isimlerin de okuduğu Ankara Kız Lisesi mezunu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danıştay'ın ilk kadın başkanı seçilen Çörtoğlu'ndan 22 yıl önce aynı liseyi bitiren Rahşan Ecevit'in yanısıra, Bülent Ecevit'in annesi Nazlı Hanım Ankara Kız Lisesi'nde öğretmenlik yaptı.

ÜNLÜLER OKULU

Çörtoğlu'nun 1962'de mezun olduğu lise bugün Ankara Lisesi olarak eğitim vermeye devam ediyor. Okulllarına da şöhret kazandıran Ankara Kız Lisesi mezunları arasında 1982'de Dışişleri Bakanlığı'nda büyükelçi ünvanını kazanan ilk kadın diplomat olan Filiz Dinçmen, Eşkiya, Muhsin Bey gibi filmerin oyuncusu Şermin Hürmeriç, başarılı çalışmalarından dolayı NASA'dan "Apollo Başarı Ödülü"nü alan astrofizikçi Prof. Dr. Dilhan Eryurt, tiyatro oyuncusu Beyhan Hürol, yazar Buket Uzuner, İsmet İnönü'nün kızı Özden İnönü Toker de bulunuyor.

Elbiselerini kendi diker

Çörtoğlu'nun Tokat'taki dayısı Mustafa Alkoçoğlu, yeğeninin bu yeni görevini eksiksiz yapacağından aile olarak hiçbir kuşkularının olmadığın söyledi. Tokat'ta kağıt ve selüloz üretimi firması olan Mustafa Alkoçoğlu (68), yeğeni Sumru'nun ailesine son derece bağlı olduğunu, işlerini sürekli kendisinin yaptığını belirterek, "Elbisesini bile kendisi diker. Örnek bir anne ve örnek bir insandır. Görevini eksiksiz yapacağından aile olarak hiçbirimizin kuşkusu yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious