Ünlülerin tatil yaptığı beldeler marka oluyor

  • Giriş : 13.01.2006 / 00:00:00

Tanınmış siyasetçilerin ve sanatçıların ayak bastığı birçok belde, gerek yerli gerek yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayrıca yıllardır devam eden problemleri de hemen çözülüyor, altyapısı tamamlanıyor, yolları asfaltlanıyor, emlak fiyatları ve nüfusu artıyor.
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesini ziyaret etmesi, gözlerden uzak bu beldenin tanıtımında çok büyük etken oldu. Sonraki yıllarda birçok siyasetçi ve dünyaca ünlü sanatçı tatil için Göcek'i tercih etti. Özal, Göcek koylarının güzelliğini yitirmemesi için beldeyi özel koruma alanı ilan etmişti. Belde, geçen yıl da dünyaca ünlü şarkıcı Shakira başta olmak üzere birçok ünlünün tercihi oldu. Türk Sanat Müziği'nin önemli sanatçılarından Zeki Müren'in Bodrum'a yerleşmesi ise, ilçenin sanatçı akınına uğramasına yol açtı. Müren'in ardından onlarca sanatçı da ev alarak ilçeye yerleşti.
Ünlülerin en az tercih ettiği yerlerden biri olan Marmaris'in Armutalan beldesi de 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le başka bir kimliğe büründü. Türkiye'nin en büyük beldelerinden olan Armutalan, adeta Evren'le özdeşleşti. Onun ardından Genelkurmay eski Başkanı Doğan Güreş, sanatçılar Emel Sayın ve Ferdi Tayfur da beldeden mülk aldı. Evren yerleşmeden önce yaklaşık bin civarında nüfusu bulunan Armutalan, zamanla mahalle görünümünden kurtuldu. Önce olmayan altyapı tamamlandı ve yolları asfaltlandı, sonra da nüfusu 15 bine yaklaşarak Türkiye'nin en büyük beşinci beldesi haline geldi.
Yine Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesi, 1997'de dünyaca ünlü sinema sanatçısı Dustin Hoffman ve rock şarkıcısı Sting'in çamur banyosu yapmalarıyla adını dünyaya duyurdu. Dalyan, sonraki yıllarda birçok sanatçıyı ağırladı, beldede onlarca film ve klip çekildi. Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Ekinlik Adası ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tercih etmesiyle tanındı. Ekinlik'in nüfusu, Erdoğan'dan sonra 300 bin civarına kadar yükseldi.
Ünlüler sayesinde ziyaretçi akınına uğrayan son belde ise Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka. Gökova Körfezi'ndeki bu şirin belde, geçen yılın sonlarına kadar mütevazi olarak biliniyor, daha çok yakın çevresinden gelen misafirleri ağırlıyordu. Başbakan Erdoğan'ın yılbaşı tatili için dört gün kalması, beldeyi bir anda gözde yaptı.
Geçen yılki Kurban Bayramı tatiline oranla bu yıl gözle görülür bir artış yaşandı. Akyaka'daki birçok otel, bayram tatili süresince yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Başbakan'ın beldesinin tanıtımına katkı sağladığını kabul ederek, "Beldedeki birçok otel, bayram tatili süresince doldu. Geçen yıla göre gözle görülür bir artış oldu. Bunda elbette Sayın Başbakan'ın beldemize gelmesinin payı vardır." diye konuştu.
Marmaris'e bağlı Bozburun beldesi de, dünyanın en zengin adamı Bill Gates'in üç yıl üst üste gelmesiyle adını duyurdu. Son üç yıldır lüks yatıyla gelen Gates'i gazeteci ordusunun takip etmesi beldeyi gündeme getirdi. Bozburun, daha çok gözlerden uzak tatil yapmak isteyen ünlülerin tercihi olarak biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious