Unutkanlığı beslenme ile yenin

  • Giriş : 09.10.2007 / 11:03:00

Beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yaparak günlük hayatın getirdiği unutkanlığı yenmeniz mümkün

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlara göre zihinsel performansı artırmanın, unutkanlığı önlemenin çeşitli yolları var. Önce neden unutkan olmaya başladığınızı araştırın. Kullandığınız bazı ilaçlar, belleğinizde bir sıkıntı yapabilir. Bu konuyu doktorunuza da danışmanızda fayda var. Beslenme düzeninizde değişiklik yapın. Az yağlı yiyeceklere ağırlık verin. Bol meyve ve sebze yiyin. Zihinsel faaliyetinizi artırın. Bilim adamları beyinin sürekli egzersiz yapması gerektiğini vurguluyorlar. Yeni meraklar edinmek, zihni sürekli yeni konularla meşgul etmek bulmaca çözmek hatta video oyunları bile belleği güçlendirebilir.

BUNLARA DİKKAT
Demir eksikliği dikkat dağılmasına, konsantrasyon eksikliğine neden olur. Demirden zengin yiyecekler et, yumurta, kurubaklagiller, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyvelere yer verilmelidir.
Hayvansal gıdalarda bulunan ve sinir hücrelerinin büyümesinde görev alan B12 vaitaminin eksik alınması unutkanlığa neden olur. B12 vitamini daha çok dana eti, süt ve süt ürünleri, peynir gibi besinlerde bulunur.
E vitamini beynin hassas yağlı dokularını korur.
Beyin fonksiyonlarınızı koruyan kayısı, kırmızı biber, ıspanak ve portakala beslenme listenizde daha çok yer verin.
Kahve zihni açar ve düşünmeyi kolaylaştırır. Ancak fazlası uykusuzluk, çarpıntı yapabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious