Unutkanlık ile bunamayı karıştırmayın

Unutkanlık ile bunamayı karıştırmayın.8806
  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Yaş ilerledikçe daha da artan ve 80 yaşın üzerindeki her iki kişiden birini etkileyen bunama, beslenmeden kişisel temizliğe kadar günlük pek çok işi olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Unutkanlığın ön plana çıktığı bunamının, yaşlılıkta görülen normal unutkanlıklarla karıştırılmaması gerekiyor. Bunayan kişinin yakınlarının ise dikkat etmesi gerekenler var.

Fatih Üniversitesi Hastanesi Noroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla İlhan; bunamanın 65 yaş üstündeki bireylerde yüzde 15 sıklıkla görüldüğünü kaydetti. Hastalığın yaş ilerledikçe daha da arttığını ve 80 yaşın üstündeki her iki kişiden birini etkilediğini belirten İlhan, "Bunamada öne çıkan şikayet unutkanlık olmakla birlikte aslında hastanın beslenme, giyinme, temizlik gibi günlük işlerinde bir başkasının yardımına ihtiyacı olması da sıklıkla gözlenir. Bu durum, yaşlılıkta olabilecek normal unutkanlıklardan ayırt etmede temel özelliklerden biridir." diye konuştu. Normal yaşlılıkta da kişilerin yapacağı bir işi unutabildiğine, isimleri hatırlamada zorluk çekebildiğine dikkat çeken İlhan, "Bu durum bunama ile karıştırılmamalıdır. Aslında bunayan kişi unutkanlığının pek de farkında değildir." dedi.

YAŞLILIK VE BUNAMA BİRBİRİNE KARIŞTIRILMAMALI

Yaşlılık ve bunamanın birbirinden farklı kavramlar olduğunu vurgulayan İlhan, şöyle devam etti: "Yaşlılıkta yer ve zaman karışıklıkları gözlenebilir. Bazen ayın kaçı olduğu veya hangi ayda olduğu, evinin adresini, telefon numarasını bir anda çıkaramayabilir. Bunama durumunda ise kişiye ipuçları verilmesi, hatta evinin bulunduğu sokağa götürülmesine rağmen evini bulamaz. Bunayan kişilerde, zaman içerisinde çevresine, yakınlarına güvensizlik gelişebilir. Bu nedenle kendisini zehirlemek istediklerini düşünerek ilaçlarını almaya reddedebilir. Evde durma istememe, dışarı çıkma isteği sıktır. Nedensiz öfke patlamaları, zaman zaman ağlamalar ve gülmeler gözlenebilir.Yakınlarına karşı kırıcı, saldırgan olabilir"

BUNAYAN KİŞİNİN YAKINLARININ DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR

İlhan, bunayan kişinin yakınlarının dikkat etmesi gereken noktalar bulunduğuna dikkat çekti. Bunama hastasının bakımının oldukça zor olduğunu belirten İlhan, bu nedenle çevreden yardım alınmasını tavsiye etti.

"Bunayan kişiler olup bitenlerin çok farkında olmadıkları için aslında büyük bir üzüntü veya sıkıntı yaşamazlar" diyen İlhan, "Buna karşılık tüm bunları göğüslemek zorunda kalan aile bireylerinde ciddi ruhsal problemler, depresyon sık olarak gözlenmektedir. Aile bireylerinin de bu açıdan psikolojik yardım almalarının gerekebileceği unutulmamaldır" dedi.

İlhan, yakınların dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

-Hastanın kullandığı ilaçlar hiçbir zaman kendisine bırakılmamalı. İlaçların alınmasının unutulması ya da alındığının unutularak tekrar alınması mümkün olabileceği için mutlaka ilaçlar kontrollü olarak verilmelidir.

-Ev içerisinde tehlikeli olabilecek her türlü eşya ortadan kaldırılmalı.

-Ev içerisinde sık değişiklik yapmak, eve çok farklı kişilerin gelip gitmesi, tatile gitmek gibi durumların hastanın uyum sorunlarına neden olabileceği unutulmamalı. Evde odaların karıştırılması, eşyaların kaybedilmesi durumlarına önlem olarak bazı basit yöntemler yardımcı olabilir. Örneğin, mutfak kapısına çatal-bıçak resmi; lavabonun kapısına musluk resmi yapıştırmak; eşyalarını hep aynı yere koymasını söylemek gibi.

-Düzenlik aralıklarla banyo yapması, tuvalete gitmesi, dişlerini fırçalaması, yemek yemesi, su içmesi hatırlatılmalı. Gece tuvalete kalkmasını önlemek için akşam aşırı sıvı alımı kısıtlanmalı.

-Gündüz uykularına izin verilmemesi, bu durumlarda ilgisini çekebilecek başka şeyler ile meşgul edilmesi gece kesintisiz bir uyku için önemlidir.

-Bunamanın uzun süreli ve ilerleyici bir hastalık olduğu bilinmeli. Zaman içerisinde hastanın durumunda olabilecek değişiklikler nedeniyle mutlaka bir nöroloji uzmanının takibinde aralıklı kontrollere götürülmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious