Unutkanlık yaşı 20’ye düştü

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Türkiye’de unutkanlık yaşının 65’den 20’lere düştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzmanlar yaş ilerledikçe vücut gibi zihninde zayıflayabileceğine dikkat çekerken, bu durum günlük hayatı çok fazla etkilememesi gerektiğini belirtiyor.

Yaşlılıkta doğal sayılabilecek unutkanlığın gençlerde ciddi problemlere yol açabileceği uyarısında bulunan Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkan Dereli, "Gençler özellikle birinci derecede önemli olmayan ancak bilinmesi yararlı olabilecek bilgileri unutuyor. Özellikle sınavların sebep olduğu gelecek kaygısı, yaşam mücadelesi ile ilgili sorunlar gençlerde unutkanlığa yol açıyor." dedi. Unutkanlığın nedenlerini, "Yoğun iş temposunda çalışma, fiziksel veya ruhsal yorgunluk, stresli hayat, depresyon, ilgi azlığı, doyumsuzluktan kaynaklanan isteksizlik, kullandığımız bazı ilaçlar, troit bezinin iyi çalışmaması, televizyon ve bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçirme, B12 vitamini eksikliği, teknolojinin getirdiği tembellik ve hazırcılık" olarak sıralayan Dereli, gençlerde kısa süreli de olsa görülen unutkanlığın dikkate alınmasını istedi.

İnsan beyninin yüz binlerce kitabın içindeki bilgileri muhafaza edebilecek kapasitede olmasına rağmen yüzde 1’inden daha az bir bölümünün kullanıldığına dikkat çeken Dereli, insanların zihinsel performansını yeterince değerlendiremediğini söyledi. İnsan beynini yeryüzündeki tüm organizmalar içinde en karmaşık sistem olduğuna dikkat çeken Dereli, "Beynimizde yüz milyardan fazla sinir hücresi var ve bunlardan her biri bin tane diğer sinir hücresine bağlı olarak görev yapıyor. Beyindeki ağ yapısı içinden dışından her yere veri akımları yapıyor. Araştırmalar beynin binlerce kitabın içindeki bilgileri muhafaza edebilecek kapasiteye sahipken, biz ortalama olarak beyin kapasitemizin yüzde 1’inden daha az bir bölümünü kullanabiliyoruz. Yani zihinsel performansımızı yeterince değerlendiremiyoruz. Hafıza, konsantrasyon, dikkat, algılama hızı, duygusal durum, enerjik olma, stresin düzeyi ve fiziksel sağlık gibi durumlar zihin performansımızı kullanmada önemli etkenleri oluşturur" diye konuştu.

Dereli zihin performansının artırılabilmesi için "Unutkanlığınızın nedenini tespit etmeye çalışın, günde en az iki litre su için, yeterli ve dengeli beslenin, yeterince oksijen almak için sık sık temiz havası olan yerlerde egzersiz yada yürüyüş yapın, TV izlemek gibi pasif faaliyetleri kısıtlayın, kaliteli bir şekilde uyuyun, sigara alkol gibi zararlı maddeleri kullanmayın, düzenli kan basıncına sahip olmak için özen gösterin, sosyal ilişkilere ve sosyal faaliyetlere zaman ayırın, vitamin ve mineral desteği alın, stresinizi olumlu düzeyde tutmaya çalışın, iyimser olun, hayatın olumlu yönlerini görün, yeni şeyler öğrenmeye çalışın, zihninizi zorlayarak bazı telefon numaralarını ezberlemeye çalışın basit matematiksel hesapları kafanızdan yapın" uyarılarında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious