Unutmuştuk!

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Enflasyon tekrar iki haneli rakamlara çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haziran ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0,34 oranında beklentilerin altında açıklanırken döviz kurlarına oldukça duyarlı olan Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise beklentileri oldukça aşarak yüzde 4.02 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda TÜFE yüzde 10.12 olurken ÜFE yüzde 12.52 seviyelerine yükselerek uzun bir aradan sonra iki haneli rakamlara yükseldi. Yılın ilk altı aylık döneminde ise TÜFE yüzde 4.88, ÜFE ise yüzde 11.68 oranında artış gösterdi.

Haziran ayında enflasyonun artmasına en fazla petrol ve petrol ürünleri olumsuz etkilerken tarım ürünlerinde ise düşüş gözlendi.

Bu verilerle ÜFE beklentilerin üzerinde seyrederken, TÜFE de beklentilerin oldukça altında kaldı. Bu da maliyetlerin henüz fiyatlara yansımamış olmasından kaynaklanıyor.

Tüketici fiyat endeksinin beklentilerin altında çıkmasının nedenlerinin başında gıda ürünlerindeki düşüş geliyor. Tarım ürünleri fiyatlarında haziran ayın yüzde 0.25 düşüş yaşandı. Uzmanlar, üretici fiyatlarındaki artışa rağmen enflasyonun genel trendinin bozulmadığı, geleceğe yönelik beklentilerin olumlu olduğu görüşünde.

TÜFE'deki sınırlı artışta gıda ve alkolsüz içeceklerdeki yüzde 2.72'lik düşüş etkili olurken özel kapsamlı TÜFE göstergelerinde mevsimlik ürünler hariç artış yüzde 1,01 oldu. Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 3,77 ile ulaştırma grubunda gerçekleşirken gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yüzde 2.72 düşüş oldu. Haziran ayında endekste yer alan gruplardan, eğlence ve kültürde yüzde 2,52, konutta yüzde 2,18, eğitimde yüzde 1,96, ev eşyasında yüzde 1,35, haberleşmede yüzde 0,95, lokanta ve oteller ile giyim ve ayakkabıda yüzde 0,84, sağlıkta yüzde 0,41 artış, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 2,72, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 0,88 düşüş gerçekleşti. Buna karşılık alkollü içecekler ve tütün grubunda değişme olmadı.

Öte yandan para piyasalarında ise enflasyon rakamları olumlu karşılandı. Dolar bankalar arası piyasalarda 1.5800'lerin üstünde işlem görürken enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kısa süre içinde dolar serbest piyasa ve bankalar arası piyasalarda 1.5500'lı rakamlara geriledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious