Unutulmuş garlar film oluyor

Unutulmuş garlar film oluyor.11598
  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

İki motosiklet tutkunu, birçoğu işlevsiz hale gelmiş tren garlarını tanıtmak için 11 bin kilometre yol yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demiryolu ulaşımının arka planda kaldığı günümüzde en güvenli taşımacılık olarak kabul edilen tren yollarına dikkat çekmek için bir proje geliştiren Levent Vardar ve Zafer Akçay, "İki Tekerle Çok Tekerin Ardından" adını verdikleri projeyi hayata geçirdi. TCDD'nin kuruluşunun 150. yılında "Yola Selam" ekibi olarak bir araya gelen turizmci Vardar ile TRT spikeri Akçay, yolculuklarına İzmir Alsancak Garı'ndan başladı. Tren garlarını tanıtmak için 176 gün sürecek maratonu başlatan "Yola Selam" ekibinde bulunan bir yönetmen ve bir kameraman da gezilen yerlerin çekimlerini yaparak, belgesel film halinde derlenmesini sağlayacak.

Cumhuriyet Bayramı'ndan başlayan ve etaplar halinde devam edecek olan gezinin ilk etabının Afyon'da noktalanacağını belirten Vardar, Alsancak Garı'nda yola çıkarken şunları söyledi: "İzmir ile Afyon arasındaki 738 kilometrelik ilk etapta 137 istasyona uğrayarak hikayelerini derleyecek ve fotoğraflarını çekeceğiz. Ayrıca Kuşadası Belediye Başkanı Akdoğan'ın sponsorluğuyla bize katılan televizyon çekim ekibinin hazırlayacağı belgesel film, yeni nesiller için iyi bir arşiv olacak."

Ekibinin diğer üyesi TRT İzmir Radyosu başspikeri Akçay ise bu projeyle bir taraftan tren yollarının önemine dikkat çekmeye çalışırken, diğer taraftan yollardaki motosikletlerin büyük taşıt araçları tarafından fark edilmesini istediklerini vurguladı. Motosikletlerin trafikte tehlikeye açık olduğunu belirten Akçay, "Büyük kamyonlar, otobüsler, TIR'lar motosikletleri fark etsin istiyoruz. Bizim de ulaşımın vazgeçilmez bir parçası olduğumuzu kabul etmelerini bekliyoruz." dedi.

Turlarını 23 Nisan'da yine İzmir'de Basmane Garı'nda bitirmeyi planlayan Yola Selam ekibi, Alsancak Garı'ndan kalabalık bir motosiklet tutkunu grup tarafından uğurlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious