Ünye'deki selin faturası

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Ünye'deki sel felaketi 524 hane ile 762 iş yerini etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

11 mahallede yapılan tespitler sonucunda, 524 hane ile 762 iş yerinde hasar tespit edildi. Bu iş yerlerindeki hasarın bilânçosu ise trilyonlarla ifade ediliyor. Bunun haricinde 1900 dekar tarım arazisi de kullanılamaz hale geldi.
Cuma günü meydana gelen sel afeti sonrası yaralar sarılmaya çalışılırken, bölgemizdeki zarar bilânçosu da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Her gün Ünye Kaymakamı Nevzat Ergün başkanlığında toplanan kriz masası, zarar boyutlarını ve çözüm noktalarını tartışıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda 11 mahallede 9 hasar tespit komisyonun çalışması sonucunda bugün itibariyle 524 hane ve 762 işyerinde hasar tespit edildi. Hane hasarı 2 milyon 543 bin 765 Yeni Türk Lirası olarak tespit edilirken, iş yeri hasarı ise 11 milyon 43 bin 720 Yeni Türk Lirası olarak belirlendi. Bu tespit sonuçlarına ev ve işyerlerini sigortalattırmış ve bu nedenle hasar tespit komisyonuna başvurmayan işyeri ve haneler dâhil edilmedi.

İşyerleri ve hane harici bölgemizde tarım arazilerinde de ciddi hasarlar meydana geldi. Ünye'de sel afetinin ardından başlayan su sıkıntısı da büyük oranda giderildi. Şu an Ünye'nin yüzde 80'nine su verilebiliyor. Kalan yerlere ise su verilmesi için çalışmalar aralıksız sürüyor. Şebeke sularında sel sonrası meydana gelebilecek salgın hastalık tehlikesine karşı, Sağlık Grup Başkanlığı kontrolünde klorlama çalışmaları da devam ediyor. Bu arada şehir içerisinde afetten etkilenen bölgelerde kullanılmak üzere çevre il ve ilçelerden 25 adet iş makinesi geldi. Bunun harici özel idare, devlet su işleri ve valilik kanalından, 12 araç daha Ünye'de çalışmalarını sürdürüyor. Ünye Belediyesi de Ünye'de faaliyet gösteren tüm müteahhit firmaların iş makinelerini kiralayarak çalışmalara hız verdi.

Sel afetinden Ünye Adliyesi de nasibini aldı. Ünye Adliyesi'nde depolarda bulunan birçok evrak kullanılamaz hale geldi. Ünye Adliyesi mahkeme kararı ile tutanak tutturarak hasar tespit çalışmaları gerçekleştiriyor. İşyerleri sahipleri iki ay içerisinde adliye aracılığı ile mahkemelere kayıplarını tescil ettirebilecekler. Hasar tespit çalışmaları ise takdir komisyonunca gerçekleştirilecek. Yani işyerleri sahipleri iş yerlerindeki hasarı tespit edip tutanak hazırlatacaklar. Bu tutanağı da takdir komisyonu onaylayacak. Bunu da o yıl ki vergilerinden zarar olarak düşebilecekler.

Sigortalı olan işyerlerinin zararları ise bağlı bulundukları sigorta şirketinin ekspertizleri tarafından tespit edilecek. Ancak bu işyerlerinin sigortadan aldıkları paralar maliyeye hâsılat olarak kaydedilecek. Tarım arazilerinde ise yine oldukça fazla kayıp görünüyor. Ünye İlçe Tarım Müdürlüğü'nün yaptığı incelemeler sonucunda Ünye'ye bağlı belde ve köylerde 1500 dekarı fındık ve 400 dekarı da mısır arazisi olmak üzere 1900 dekarlık alanda heyelan nedeniyle toprak kayıpları oluştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious