Uras: Tayyip'i emekli etmeliyiz

Uras: Tayyip'i emekli etmeliyiz.7914
  • Giriş : 29.12.2007 / 19:06:00

Uras: Vatandaş AKP'ye 'Allah Kurtarsın Partisi' diyor.ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, AK Parti hükümetinin insanca yaşamın koşulları için yapılması gereken her şeyi ertelediğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖDP Trabzon İl Başkanlığınca ''sağlık ve sosyal güvenlik hakkına sahip çıkmak'' amacıyla düzenlenen mitinge Uras'ın yanı sıra çeşitli sendikaların temsilcileri, ÖDP il başkanları ile partililer katıldı.

Cumhuriyet Caddesi'nden başlayan ve sloganlar eşliğinde Atatürk Alanı'na kadar yürüyen topluluk için çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Uras, yürüyüşün ardından Atatürk Alanı'ndaki mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sahipsiz, dikensiz gül bahçesi olmadığını belirterek, ''Amerikan emperyalizmine karşı çıkmak, IMF ve AK Parti politikalarına karşı çıkmak demektir. Yürüyüş sırasında gençler bize 'hiç parasız eğitim olur mu' diye soruyorlar. Önce, parasız eğitim ve sağlık olmayacağını gençlerimize aşılayarak, onları özelleştirdiler. Gençlerimize parasız eğitim ve sağlık hakları olduğunu yeniden öğretmeliyiz'' dedi.

Köroğlu'nun zenginden alıp yoksula verdiğini ifade eden Uras, ''Bunlar ise vergilerle yoksuldan alıp zengine veriyorlar. Sen mezarda emekli olacaksın, ancak iki yıl milletvekilliği yapmış kişi ömür boyu emekli maaşı alacak. Vatandaş Adalet ve Kalkınma Partisi olan AK Parti'ye 'Amerikan Kalkınma Partisi, Allah Kurtarsın Partisi' diyor. Başbakan, 'bu ülkeyi uçuracağız' diyor. Madem bu ülkeyi uçuracaksın da neden asgari ücreti uçurmuyorsun'' diye konuştu.

Uras, çalışanların örgütlü şekilde haklarını aramaları gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Örgütlenirsek bunlar istedikleri gibi davranamazlar. 'Üreten biziz yöneten de biz olacağız' demeliyiz. AK Parti hükümeti insanca yaşamın koşulları için yapılması gereken her şeyi erteliyor. Sağlık ve sosyal güvenlik meselesi bizim için hayati önem taşımaktadır.

Yasa çıktıktan sonra meydanlara çıkmak bir şey ifade etmeyecektir. Yasanın görüşüleceği sırada tepkilerimizi örgütlü şekilde dile getirmeliyiz. Örgütlenirsek bu yasa çıkmaz. Gelin birlik olalım ve haramilerin saltanatını ortadan kaldıralım. Anamızı ağlatanlara karşı bizim de siyasetçileri değiştirmemiz gerek.''

''AK Parti'nin seçim sonrasında elektriğe zam yapacağını ve sosyal devleti tasfiye edeceğini biliyorduk'' diyen Uras, şöyle konuştu:

''Parasız su, sağlık ve eğitim, sosyal devletin olmazsa olmazıdır. Tayyip Erdoğan Bush'a, IMF ve Dünya Bankasına güveniyor olabilir, ancak gün gelecek devran dönecek ve hesap sorulacaktır. Hesap ahirette değil, seçimlerde sorulacaktır. İnsanca yaşamak, insan onuruna uygun şekilde emekli olmak istiyorsak Unakıtan'ı ve Tayyip Erdoğan'ı emekli etmeliyiz.''

Miting, Uras ve partililerin kemençe eşliğinde horon oynamasıyla sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious