Ürdün Kralı Abdullah, Olmert ile görüşüyor

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Ürdün Kralı II. Abdullah, iki gün önce ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve kızını ağırladığı Akabe'de bugün İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir araya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullah, İsrailli lidere Arap barış planını kabul etmesi konusunda baskı uygulayacak. Ürdünlü yetkililer, bugün TSİ 11.00 sularında başlaması beklenen görüşmenin ana gündem maddesinin Arap barış planı olacağını belirttiler.

Görüşmenin daha önce Ürdün'ün tarihî kenti Petra'da yapılması planlanmıştı; ancak daha sonra Kızıldeniz kıyısında bulunan Akabe'ye alındı.

Mart ayında Arap Ligi zirvesinde de üyeler tarafından onaylanan Arap barış planı, İsrail'in 1967'de işgal ettiği topraklardan çekilmesi, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve Filistinli göçmenlerin Filistin topraklarına dönmesi koşulunda İsrail ile tüm ilişkilerin normalleştirilmesini öngörüyor.

Ürdün sarayından bir yetkili, görüşme öncesinde "Deneyeceğiz, her ne kadar onların şimdi hazır olmadıklarını bilsek de İsrail'e bu konuda baskıda bulunacağız" dedi. Yetkilinin bu açıklamaları, Brüksel'de Avrupa ülkeleri ve diğer Arap ülkeleri ile barış planına destek bulmak için gerçekleştirilen bir toplantıdan geri dönmekte olan Ürdün Dışişleri Bakanı Abdullah Hatip tarafından da tekrarlandı.

Hatip, Olmert'in ülkesinde karşı karşıya bulunduğu krize gönderme yaparak "İsrail hükümetinin durumu ne olursa olsun devam ettirmek istediğimiz bir ivme var." dedi. Ürdünlü bakan, "İsrail'de yeni seçimler olana kadar hangi hükümet olursa olsun onunla görüşeceğiz" diye ekledi.

Arap ve Avrupalı Dışişleri Bakanları, Brüksel'de gerçekleştirdikleri toplantıda Arap barış planını destekleme kararı almışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious