Ürdün Kralı II. Abdullah Filistin'de

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Ürdün Kralı II. Abdullah, Arap barış planını görüşmek amacıyla 7 yıl aradan sonra ilk defa Filistin'i ziyaret ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batı Şeria'nın Ramallah şehrinde Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas ile bugün bir araya gelecek olan Kral II. Abdullah, 5 yıl önce kabul edilen Arap barış planı ile ilgili görüş alışverişinde bulunacak.

Filistin Baş Arabulucusu Saeb Erakat, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada, "Kral Abdullah'ın ziyareti bizim için çok önemli ve iyi dileklerimizle onu karşıladık. Kralın girişimleri, Filistinlilerin barış içinde yaşama düşüncesini bu ülkeye yerleştirecek" dedi.

Mart ayında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da tekrar gözden geçirilen Arap barış planı, İsrail'e 1967 yılı sınır çizgilerini göz önüne alarak Arap topraklarından çekilmesini teklif ediyor. Filistinli mültecilerin evlerine geri dönebilmelerini içeren plan, İsrail'in Arap ülkeleri ile olan ilişkilerini normalleştirmesi gerektiğini ifade ediyor.

Ürdün Dışişleri Bakanı Abdullah Hatip ve Filistinli meslektaşı Ziyad Ebu Amr da bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenleyecekler. Ebu Amr, dün Amman'da yaptığı açıklamada, "İsrail ile olan barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına karar verdik. Top şimdi İsrail tarafında" diye konuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious