Ürdün Kralı'ndan savaş uyarısı

Ürdün Kralı'ndan savaş uyarısı.8886
  • Giriş : 11.05.2009 / 09:09:00

Ürdün Kralı İkinci Abdullah, Orta Doğu'da kritik önemdeki müzakerelerin ertelenmesi durumunda, önümüzdeki yıl Araplarla İsrailliler arasında yeni bir savaş yaşanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ürdün Kralı Abdullah, Obama yönetiminin İsrail ve Araplar arasındaki 60 yıllık savaşı sona erdirecek iddialı bir barış planı için son rötuşlarını yaptığını söyledi.

Abdullah, barışın sağlanmasına dair vaadlerini uygulamaya koyamaması durumunda, Başkan Obama'nın güvenilirliğinin de bir gece içinde buharlaşacağını da belirtti.

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesine bir mülakat veren kral, olası bir barış anlaşması için tarafları biraraya getirmek üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne yardım ettiklerini de söyledi.

Ürdün Kralı'na göre, Obama'nın barış planı yalnızca İsrail ile Filistinlileri biraraya getiren bir plan olmanın ötesinde, İsrailliler ile Suriyelileri, ve Lübnanlıları da bir araya getirerek sorunları çözmeyi hedefliyor.

Kral İkinci Abdullah, "Eğer barış müzakerelerini ertelersek, İsrail ile Araplar veya Müslümanlar arasında önümüzdeki 12 ya da 18 ay içinde yeni bir çatışma yaşanacak." dedi.

Times gazetesine göre, planın ayrıntıları bu ay içinde gerçekleşecek bir dizi diplomatik hamle sırasında ortaya çıkabilir.

Bunlar içinde en önemlisi ise Başkan Obama'nın İsrail'in yeni sağcı Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Washington'da yapacağı görüşme olacak.

Orta Doğu'da barış inisiyatifi, Amerikan Başkanı Obama'nın 4 Haziran'da Kahire'de yapacağı İslam dünyasına seslenişin de en temel unsuru olabilir.

Obama'nın önümüzdeki haftalarda Washington'da İsraill, Filistinli ve Mısırlı liderlerle biraraya gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*