Üretici Fiskobirlik'e ortak olacak

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Fiskobirlik Başkanı Yaşar Pamuk, bütün fındık üreticilerini birliğe ortak etmek için karar aldıklarını ve bu yönde çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fiskobirlik Başkanı Yaşar Pamuk, birliğin Giresun'daki merkezinde basın toplantısı düzenledi. Bütün fındık üreticilerini birliğe ortak olmaya davet eden Yaşar Pamuk, "Fiskobirlik, fındığın yüzde 10'una hitap ediyor gibi değerlendirmeler yapılıyor. Tüm Karadeniz'de bütün fındık üreticilerini Fiskobirlik'e ortak olmaya davet ediyorum. Ortaklık için ton başına ödenen 375 YTL'nin ödenmesi bir kolaylık yaptık. Daha önceden bir ton fındık için 375 YTL ödeyerek ortak olunabilecekken, şu anda ortaklık için getirdiği fındıktan o 375 YTL'yi peşin ödeme gibi bir sistem getirerek böyle bir ortaklığı geliştirmeyi planlıyoruz. Birliğin tüm Karadeniz'in fındığını alabilecek kapasitesi var. Fındık üreticileri alın terine sahip çıkarsa dimdik ayakta durabiliriz." diye konuştu.

Fındık üreticilerini rahatlatmak ve problemlerini çözmek için çabaladıklarını anlatan Yaşar Pamuk, "Gelinen süreçte merak edilen en önemli şey 2005 fındığının parasının ne şekilde ödeneceğidir. Ankara'da yaptığımız çalışmalar neticesinde bu ramazan ayı içinde ödemelere başlayacağız. Ve en kısa zamanda da bitirilecek. Yani 2005'in paralarının ödenmesi daha erken bir zamana geldi. 2006 ürürünü alıyoruz. 2006 ürününü de daha erken ödeme yönünde gelişmeler var." açıklamasında bulundu.

TMO ile ilişkilerinin şu anda hiç bir problem olmadan devam ettiğini belirten Pamuk, "Yaptığımız anlaşma bazı kişiler tarafından eleştiriliyor. Biz TMO ile 2006 fındığındaki arz fazlasını piyasadan bir an önce alarak serbest piyasada fiyatların yükselmesini sağlamak için çabalıyoruz. Bu anlaşmanın birliğin ve üreticilerin menfaatine olduğunu düşünüyoruz. Yapılan görüşmelerin temel amacı fındığın geleceğini kurtarmaktır. Birileri eleştiriyor diye inandığımız konulardan vazgeçmek gibi bir düşüncemiz yoktur." dedi.

"Bu işin suçlusu şudur, budur demek yerine, üreticinin fındığa sahip çıkması gerekiyor." diyen Yaşar Pamuk, sözlerini şöyle bitirdi: "Üretici ürününe sahip çıktığı sürece fındığını daha iyi fiyatlara satacaktır. Üretici fındığı arz fazlası ürüne talip olan TMO'ya ve Fiskobirlik'e verirse serbest piysada fiyatlar artacak. TMO ile Fiskobirlik'in aldığı fındık 300 bin tonu geçerse ben iddia ediyorum ki fındık 6 YTL olur. 200 bin tonu geçerse 5 YTL'yi geçer. 2005 yılında yaşanan olumsuzluklar 2006'da kesinlikle yaşanmayacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious