Üretici ürettiğini satamıyor!

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Boyabat Ticaret Odası Başkanı Nuh Tandoğan, bölge üreticisinin en büyük probleminin üretmek değil, ürettiğini satamamak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Boyabat Ticaret Odası tarafından düzenlenen seminerde üyeler, "kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı" dahilinde verilecek hibe krediler hakkında bilgilendirildi.

Ticaret Odası Başkanı Nuh Tandoğan, yaptığı açıklamada; Boyabat üreticisinin en büyük probleminin üretmek değil, ürettiğini satamamak olduğunu söyledi. Özellikle son yıllarda çeltik üretiminde görülen artışa rağmen üreticinin pazar probleminden dolayı bu artıştan memnun olmadığını belirten Tandoğan, "Ticaret odası olarak üyelerimizi uyarmak ve yol göstermek istedik. inanıyoruz ki ciddi projeler çıkacak ve bu kredilerden Boyabat üreticiside hakettiğini alacaktır" dedi.

Ayrıca, Boyabat Kaymakamı Fatih Kocabaş tarafından verilen seminerde krediler ile ilgili altyapı ve ekonomik yatırımlar olarak iki ayrı alanda proje hazırlanabileceği belirtildi. Altyapı yatırımlarının 400 bin YTL'ye kadar çıkabildiği ve yüzde 75 oranında hibe olarak kredi verildiğini belirten Kocabaş, şöyle dedi:

"Altyapı projelerinde paketleme ve sulama projeleri gibi örnek projeler hazırlanabilirken, ekonomik yatırımlar ise süt toplama ve işleme tesisleri, kesim hane ve işleme tesisleri, bal üretim ve paketleme tesisleri gibi alanlarda projeler hazırlanabilecek. Tarım Bakanlığı'ndan üretim izni olan herkes proje hazırlayabilecek, ancak üretime dayalı projelerin üst limiti 350 bin YTL ve şahıs başvurular yüzde 50 oranında hibe alabilecek."

Boyabat Kaymakamı Fatih Kocabaş, ilçenin hayvancılık ve tarım kenti olduğunu belirterek, süt, peynir, yoğurt fabrikalarının kurulması için birlikler oluşturulması gerektiğini belirtti. Kaymakam Kocabaş, "devlet size her türlü yardımı yapmaya hazır" dedi. Hazırlanacak projeler için son başvuru tarihinin 3 Haziran olduğunu belirten Koçabaş, çalışmalar ile ilgili ilçe tarım müdürlüğü, Boyabat Ticaret Odası ve Boyabat Kaymakamlığı'nın her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious