Üretim 21 aydır sürekli artıyor

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

İmalatta stoklar azalırken, üretim 21 aydır yeni siparişlerle sürekli artış gösteriyor. Girdi fiyatları enflasyonu ise son 3 ayın en düşük düzeyinde

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yabancı sermayenin 20 milyar dolara kadar yükseldiği Türkiye'de Türk imalat ve üretim sektöründeki canlanma yeni siparişlerle sürüyor. 21 aydır sürekli olarak üretimin arttığını hazırladığı raporla ortaya koyan ülkenin önde gelen yabancı bankalarından ABN AMRO'ya göre, Şubat ayında değişmeyen PMI (Türkiye Satın Alma Yöneticisi Endeksi) 51,8'de kalarak iş koşullarının iyileştiğini gösterdi.

GİRDİ FİYATLARI DÜŞTÜ

Araştırmaya göre, girdi fiyat enflasyonu son on üç ayın en düşük seviyesine indi. Ayrıca fabrika çıkış fiyatlarının son dört aydır yükselmesi sonucunda girdi fiyatları ile ürün fiyatları arasındaki fark, araştırmanın başından bu yana kadarki en düşük düzeyde gerçekleşti. Türk imalat sektörü üretiminde görülen artış, son yirmi bir aydır devam etmekle birlikte, Şubat ayındaki büyüme oranı son bir yılın en düşük düzeyinde gerçekleşti. Şirketler üretimlerinin artmasının alınan yeni siparişler'den kaynaklandığını bildirdiler.

İSTİHDAM ARTIYOR

İmalat sektörü iş hacminin büyümesi istihdam alanında da büyümeyi teşvik etti, fakat bu artış araştırma ortalamasının altında kaldı. Şubat ayı ile birlikte birikmiş işlerde iki aydır bir azalma gözlendi ve şirketler bunun üretim düzeylerinin artmasından kaynaklandığını belirttiler. Ayrıca, üretim sonrası stoklarında görülen azalma şirketlerin tamamlanmamış işlerini bitirme çabalarının nihai ürün stoklarında somut bir azalmaya yol açtığına işaret etti.

Katılımcılar, üretim gereksinimlerinin artması nedeniyle geçen dönemde girdi alımlarında güçlü bir artış yaşandığını bildirdiler. Şubat ayında mal alımlarında artış görülmesine karşın, üretim öncesi stokları araştırmaların başından bu yana görülen en yüksek hızla azalmaya devam etti.

Kârlılık artıyor

ABN Amro'nun araştırmasına göre Türk imalatçıları Şubat ayında girdi maliyetlerinde görülen enflasyonun azaldığını ve kâr oranları üzerindeki baskıyı azalttığını belirttiler. Firma temsilcileri üretimdeki büyümenin istihdama da katkı sağladığını ifade ettiler

Girdi teslimatında süre kısalıyor

Araştırmaya göre girdi teslimatı sürelerinde az da olsa bir hızlanma görüldü. Artan hammadde fiyatlarının etkisiyle Şubat ayında ortalama girdi maliyetlerinde güçlü bir artış gözlendi. Bununla birlikte enflasyon oranı önemli ölçüde gerileyerek son on üç ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Buna karşılık üretim fiyatları enflasyonu

Ocak ayının düşük seviyesinden yükseldi. ABN AMRO Kıdemli Ekonomisti Debbie Orgill rapordaki rakamları, “PMI başlık endeksi, 2007'nin ilk aylarında iş koşullarının sabit olduğunu gösterirken, YTL'nin Euro'ya karşı geçen ay güçlenmesiyle de ihracatta bir yavaşlama olduğu kaydedildi” şeklinde değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious