Üretimde çalışanlar da çalışılan saat de arttı

Üretimde çalışanlar da çalışılan saat de arttı.52492
  • Giriş : 25.06.2008 / 12:36:00

Türkiye'de bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla imalat sanayinde, üretimde çalışanların sayısında yüzde 1,7 ve çalışılan saatte yüzde 2,5 artış kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), ''İmalat Sanayi Üretimde Çalışanlar, Üretimde Çalışılan Saat Endeksi 2008 yılı Birinci Dönem'' sonuçları açıklandı.

Bu yıl birinci dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre devlet sektöründe üretimde çalışanların sayısında yüzde 2,4, özel sektörde ise yüzde 1,6 artış görüldü.

Söz konusu dönemde, üretimde çalışılan saat sayısı da bir önceki yılın aynı dönemine göre devlet sektöründe yüzde 5,2, özel sektörde yüzde 2,3 arttı.

Devlet sektöründe imalat sanayinde bu yılın birinci çeyreğinde, üretimde çalışan sayısında en fazla azalma yüzde 28,9 ile kağıt ve kağıt ürünleri imalatında görüldü.

Bunu yüzde 16,3 azalma ile radyo,TV haberleşme cihazları imalatı ve yüzde 12,2 ile de kimyasal madde ürünleri imalatı izledi.

Aynı dönemde, çalışan sayısının en fazla arttığı sektör ise yüzde 17,1 ile elektrikli makine, cihaz imalatı oldu.

Özel sektörde ise çalışan sayısında en fazla azalma yüzde 23,3 ile radyo, tv haberleşme cihazları imalatında görülürken, bunu yüzde 4,8 azalma ile tekstil ürünleri imalatı izledi.

Özel sektörde çalışan sayısında en fazla artış yüzde 26,8 ile büro, muhasebe bilgi işlem makine imalatında kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious