Urfa türküsü Rumca seslendirilecek

Urfa türküsü Rumca seslendirilecek.7766
  • Giriş : 19.01.2009 / 12:22:00

Yunanlı ses sanatçıları Basilaris Asimakis ve Panayota Alikya, çıkaracakları albümlerinde Urfa türküsüne yer verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Asimakis, yaptığı açıklamada, Salih Cankat'a ait Urfa yöresi türkülerinden "Oklavıyam pazıyam" adlı türkünün, Rumca ve Türkçe seslendirme haklarını aldıklarını söyledi.

Albümlerinde Türkiye'den bir türküye yer vermelerinin müziğin evrenselliğine en güzel örnek oluşturacağını ifade eden Asimakis, şunları kaydetti:

"Müziğin dili, dini ve ırkı olmaz. Notalar, ezgiler evrenseldir. 'Oklavıyam, pazıyam, ak gerdanda yazıyam' adlı türküyü dinlediğimizde, ezgileri, melodileri hoşumuza gitti. Albümümüzün repertuvarını seçerken, bu türküyü de seslendirmek istedik. Gerekli telif haklarıyla ilgili girişimlerimizi yaptık bu eseri yeni albümümüzde Rumca ve Türkçe seslendireceğiz."

Türkünün telif hakları konusunda zorluk yaşamadıklarını belirten Asimakis, şöyle devam etti:

"Eserin telifi konusunda, eser sahibi Cankat'ın vefatı nedeniyle Cankat'ın varislerinden Ahmet Cemil Cankat'a ulaştık. Ahmet Cemil Cankat'ın türkünün haklarını Keşan Ulusum Video Film Yapım Şirketi sahibi Hasan Dağ'a devrettiğini öğrendik. Dağ ile yaptığımız protokoller sonucu telif hakkıyla ilgili şartları yerine getirdik."

Urfa türküsünün de yer aldığı albümleri için kısa süre sonra stüdyoya gireceklerini bildiren Asimakis, ileride çıkaracakları albümlerinde Türk ezgilere daha çok yer vereceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*