Urfa'da İsot mevsimi başladı

  • Giriş : 11.09.2008 / 14:22:00

Yeşil ve kırmızıbiberin genel adıdır. Kuru İsot, kırmızıbiberin kurutulup dövüldükten sonra içersine azar azar zeytinyağı katılarak küçük pullar halinde elde edilen bir mamulüdür.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta çiğköfte olmak üzere yöresel yemeklerin çoğunda kullanılır. Vitaminlerce zengin, iştah açıcı bir biber mahsulüdür. “ŞPB” rumuzu ile patenti alınmış bulunan " Şanlı urfa Pul Biberi " Yurt içinde kullan lmakta, Avrupa ve Amerika'ya ihraç edilmektedir. Biber de bulunan Capcaisin maddesi tıbbın birçok alanında analjezik olarak kullanıldığından Urfa biberi sağlıklı beslenme açısından da önem arz ediyor.

Şanlıurfa'da Üretilen bu biberin bir kısmı taze olarak , bir kısmı ise ; kurutmalık,salçalık ve pul biber olarak değerlendirilmektedir. 2007 yılında 1405 hektar alanda kurutmalık kırmızı biber ekimi yapıldı ve 27.442 ton biber elde edildi. Kuru biber olarak ise yaklaşık 3 bin ton kuru biber elde edildi.

Şanlıurfa'daki üretimin dışında Kilis, Bursa ve civar illerden gelen yaş biberinde Şanlıurfa'ya getirilip kurutulup pul biber haline getirilmesi ile biber üretiminin toplam 4000 ton civarında olacağı tahmin ediliyor.
Biber önce tohumlarından temizlenerek 4-5 parçaya bölünüyor. Yıkanıp temizlendikten sonra evlerin damında ve açık alanda naylon torlalar içersinde konuluyor. Renginin siyah olması için terletildikten sonra yaklaşık 10 gün içinde kurutuluyor ve dövülüp pul biber haline getiriliyor ve zeytin yağı konulduktan sonra kullanılmaya hazır hale geliyor. Ortalama 100 kilogram taze Şanlıurfa Biberinden 8-10 kilogram pul biber(isot) elde ediliyor. İsot başlı başına bir geçim kaynağı olmuş, çoğu aileye ek gelir sağlamaktadır. Oldukça karlı bir sektör olmuştur. İsot çiğköftenin hammaddelerinden biri olması ve besleyici değerinin yüksek olması nedeni ile önemli bir tüketim maddesi olmuştur.

Şanlıurfa'nın dışında yurt içinde İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin başta olmak üzere bir çok ilde yaşayan Şanlıurfa'lılar urfaya gelerek biber çıkarıyor ve yakınları vasıtası ile çıkarıyor. Yurt dışında ise Almayanya'da yaşayan Şanlıurfa'lılara buradaki yakınları tarafından kuru kırmızı biber gönderiliyor.

Şanlıurfa-Mardin yolu üzerindeki Şanlıurfa il merkezi Sırrın mahallesinde oturanların yarısına yakını biber ile geçimlerini yapmaktadırlar. Biber mevsiminde çalışmakta ve ailelerini bir yıl boyunca geçindirmektedirler.
Mehmet Polat “ yaklaşık 12 yıldır yapıyorum..Aileden hemen hepsi çalışıyor.Gerek yurt içinde gerekse de tek tük olsa da yurtdışına da gönderiyoruz.Şanlıurfa'nın içersinde illerde daha çok satıyoruz.Yurt dışına çok az gönderiyoruz…yıllık olarak 1 ton kuru elde ediyorum.Srrının yarısı 30-40 aile bu işle uğraşıyor.

Kadınlar ise ; "Çocuklarımızın harçlığını bundan çıkartıyoruz yiyeceğimizi, müşteriler getiriyor onlara temizliyoruz biz yapıp satıyoruz ….çuvalını 2 lira ya 1,5 lira ya herkesin durumuna göre… zor kolay olur mu?" diyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*