Urfa'da pamuk arası esrar

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Şanlıurfa'da bir ayda 32,2 milyon kök hint keneviri ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri son dönemlerde faaliyetlerini arttıran uyuşturucu tacirlerine yönelik istihbarat çalışmalarına ağırlık verdi. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarla Şanlıurfa merkeze bağlı 2 köy ve Harran ilçesinde bir köyde geniş bir alanda Hint keneviri ekimi yapıldığı belirlendi.

Bu köylere farklı zamanlarda operasyon düzenleyen güvenlik güçleri, yaklaşık 32,2 milyon kök dişi Hint keneviri ile 175 kilo kubar esrar ele geçirdi. Daha kolay gizlenebildiği için genellikle pamuk bitkilerinin arasına ekimi yapılan Hint kenevirleri söküldükten sonra, tarlada yakılarak imha edildi. Operasyonlarda toplam 4 kişi gözaltına alındı.

Ele geçirilen Hint kenevirlerinin kurutulup, bazı işlemlerden geçirilmesi halinde 613 ton 350 kilo uyuşturucu madde elde edilebileceği belirtildi. Bu arada önceki gün Çiftlik köyünde yaklaşık 300 dönümlük alanda ekili halde ele geçirilen 23 milyon 670 kök kenevirin, 100 civarındaki askerle söküm işlemleri devam ediyor.

Söz konusu rakam, son yıllarda Türkiye genelinde gerçekleştirilen operasyonlardaki en yüksek miktar olduğu belirtilmişti. Şanlıurfa'da ekimi yapılan Hint kenevirlerinin büyük kentlerdeki imalathanelere ham madde olarak gönderildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious