Urfa'da şiddet dizilerine 2. çocuk kurban

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Urfa'da, televizyondaki intihar sahnesinden etkilenip kendini asan 12 yaşındaki Hatice Demir'in dramı henüz tazeliğini korurken Siverek'te Vesfa Keskinbıçak'ın da aynı diziden etkilendiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talihsiz kızın ailesi ve yakınları, çocuklarının gece Yaralı Yürek dizisinin tekrarını izlediğini bu bölümdeki intihar sahnesinden etkilenerek ertesi gün kendisini astığını savundu.

Vesfa'nın amcasının oğlu Muhammed Sait (11) olaydan 2 saat kadar önce küçük kızın kendisine diziden bahsettiğini, dizinin hiçbir bölümünü kaçırmadığını; hatta ailesi uyuduktan sonra gece saat 24.00'den sonra kalkarak dizinin tekrarını izlediğini söylediğini kaydetti. Olayın ardından Küçük Vesfa'nın kendisini astığı yerde bir ayna bulundu.

Ailenin iddiasına göre, küçük kız aynaya bakarak kendince oynadığı oyunun dizideki karakterinkine benzeyip benzemediğini kontrol ediyordu. Küçük Vesfa'nın babası Abdulkadir Keskinbıçak (43) kendileri uyuduktan sonra kızlarının uyumayarak diziyi izlediğini öğrendiklerini ve arkadaşlarına sürekli diziden bahsettiğini dile getirdi.

Olay 16 Mart 2007 tarihinde öğle saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Siverek ilçesine bağlı Turna Köyü Altıntepe mezrasında ikamet eden 12 yaşındaki Vesfa Keskinbıçak gece saat 24.00'den sonra çıkan "Yaralı Yürek" dizisinin tekrarını izledi. Dizinin ardından televizyonu kapatarak uykuya dalan küçük kız, sabah kalktığında arkadaşlarına diziden bahsetti. Ardından da Beyaz adlı karakterin dizide taktığı çefye (yöresel kıyafet, puşi) gibi bir şal taktı ve evdeki aynayı da alarak ahıra gitti.

Burada daha önce köydeki diğer çocukların barfiks yapmak için ahırın tavanına astığı zincirin ucunda bulunan değneğin her iki ucuna eşarbı bağladı. Ahırda bulunan yemliği eşarbın bulunduğu yere çeken Keskinbıçak, eşarbın orta yerini boynuna geçirdi. Bu durumda iken dizlerini büküp doğrulan küçük kız bir yandan da aynaya bakarak yaptığı hareketlerin izlediği filme uyup uymadığını kontrol ediyordu.

Tam bu sırada Keskinbıçak'ın ayağının altında bulunan yemlik ters döndü ve küçük kız sağdan sola doğru döndü ve eşarp boynuna dolandı. Baba Keskinbıçak "Ben Cuma namazını kılmak için camiye gitmiştim. Eve geldiğimde kızımın öldüğünü söylediler. Kız kardeşim ahıra gittiğinde kızımın eşarpla kendini astığını görmüş. Ahırda çocukların barfiks çekmek için hazırladıkları zincirin ucundaki tahtaya eşarp bağlayan Vesfa'nın yanında bir de ayna varmış. Kardeşleri gece diziyi izlediğini söylüyor. Sabah uyanınca da filmde gördüğü sahnenin aynısını denemek istemiş. Maalesef bir film kızımın hayatına mal oldu." dedi.

Acılı baba; "Ben kızımı canımdan çok seviyordum. Daha öncede Urfa'da benzeri bir olay olmuş. Birde basına yansımayan bize 5 km uzaklıkta bir köyde yine aynı olay olmuş. İlkokula giden çocuk intihar etmiş. Ben dava açacağım. Başbakan ve RTÜK'ten bir isteğim var bu diziyi ve benzeri filmlerin yayınlanmasına müsaade etmesinler. Benim canım yandı başkalarınki yanmasın. "dedi.

Küçük Vesfa'nın amcası İsmail Keskinbıçak ise yaşanan olay sonrasında jandarmaya haber verdiğini sonra savcılığın gelip cesedin Diyarbakır adli tıp kontrolüne gönderilmesini istediğini söyledi.

Amca Keskinbıçak da, "Yetkililer bana Vesfa'nın intihar etmediğini, oyun oynamak isterken öldüğünü belirttiler. Söz konusu film için dava açacağız. Bir insanın hayatını yok eden dizi için gereken tüm yasal haklarımızı kullanarak hakkımızı alacağız. Bölgemizde böyle şeylerin yaşanmadığını bilmelerine rağmen bu senaryoyu uydurarak doğuyu kötü gösteren zihniyet cezasız kalmamalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious