Urfalı kızlar Merkel'e karşı

Urfalı kızlar Merkel'e karşı.13276
  • Giriş : 23.11.2008 / 08:41:00

Almanya Başbakanı Merkel'in göçü azaltmak için geçen yıl getirdiği Almanca şartı Şanlıurfalı kızları durduramadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında 'Göç Yasası'yla birlikte tartışmaya neden olan "Almanca'ya hazırlık kursları projesi" ile Almanya'ya gitmek isteyen eş ve aile fertlerinin eğitimine Türkiye'de başlaması planı Şanlıurfa'da gerçek oldu.

Almanya'da yeni" Göç Yasası" ile birlikte yabancıların Almanca'yı öğrenmeden ülkeye girişini yasaklayan yasanın uygulamaya konulması Türk hükümeti ile Merkel arasında soruna neden olmuştu. Başbakan Erdağan, mevkidaşı Merkel yönetimindeki Almanya'nın Türkleri asimile etmek için çalıştığını belirterek tartışma başlatmıştı.

Merkel ise, Almanya'da yaşayan yabancılar Alman yasalarına uymak zorunda olduğunu belirtmişti.

Yabancılardan uyum tabeli

Bu tartışmalar devam ederken Bavyera Eyaleti Başbakanı Edmund Stoiber, "Çok kültürlü toplum iflas etti. Yabancıların uyumu talep edilmemeli. Buna uymayanlar cezalandırılmalı. Bu cezalar arasında sınır dışı da söz konusu olmalı" diyerek tartışmayı daha ağır bir boyuta çekti. Ama bizzat Alman uzmanlar, "Almanca konuşarak uyum çözümlenemez" yorumunda bulundu.

Almanya"dakiler ile evlensinler

Aynı tartışmalarla ilgili olarak Almanya'nın Berlin eyaletinin İçişleri Bakanı Ehrhart Körting ise, Türklerin Türkiye'deki kadınlar yerine Berlin'deki Türk kadınlarıyla evlenmelerini istedi. Körting, köylü Türkler'in uyum için bir tehdit oluşturduğunu, böylelikle ailelerde ve mahallelerde okula giden çocuklarına yardım edemeyen köyden gelen eğitimsiz kadınların bulunduğunu kaydetti. Erdoğan'ın itirazına rağmen uygulamaya konulan yasanın ardından Almanca kurslarına ilgi arttı.

Şanlıurfa"nın “cesur yürekleri”

Almanya'da yaşayan nişanlılarına kavuşmak isteyen, Şanlıurfa'nın Bozova ilçesine bağlı Hacılar, Deliler ve Sığırcık'ın köylü güzelleri, Almanca öğrenmek için Bozova İlçe Halk Eğitim Merkezi'ne başvurdu. Merkezin açtığı kursta Almanca öğrenen 60 genç kız, kendilerine oldukça güveniyor.

Kursu başarıyla tamamladıktan sonra Alman Büyükelçiliği'nin açacağı dil sınavına katılacak olan kursiyerler. "Bu sınavı geçeceğimizden eminiz" dedi. Önceki aylarda da benzeri bir kurs açtıklarını belirten Bozova Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halit Erdem, kursa katılanlardan 5'inin Alman makamlarının açtığı sınavı kazandığını bildirdi.

Yetkili kurum Goethe Enstitüsü

Almanya'nın, Avrupa Birliği ülkeleri ile Japonya, İsrail, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Kore ve Amerika dışındaki tüm ülke vatandaşlarına uyguladığı yeni yasaya göre, Almanya'da ikamet etmek isteyen bir yabancının vize alabilmesi için temel seviyede Almanca bilmesi gerekiyor.

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından evlilik yoluyla Türkiye'den Almanya'ya gitmek isteyenler de önce bir Almanca kursuna gidiyor sonunda yeterli derecede Almanca bilip bilmedikleri ise Goethe Enstitüsü tarafından yapılan Start1 testiyle belirleniyor.

Ancak Alman Hükümeti tarafından istenen sertifikanın sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de şubesi bulunan Goethe Enstitüsü tarafından verilmesi, Anadolu'da yaşayıp Almanya'ya göç etmek isteyen binlerce gencin, 3 büyük şehrin yolunu tutmasına neden oluyor.

18 yaş sınırı da getirildi

Angela Merkel, Almanya'da yaşayan 2.5 milyon Türk'e her yıl 14 bin kişinin eklendiğini belirterek, göçün önüne geçmek için bir yasa çıkarmıştı. Yasayla 'sonradan Alman olmak' ile 'doğuştan Alman olmak' yeniden tanımlandı. Yasayla Almanya'da oturum almak için dil bilme zorunluluğu getirildiği.

Yasayla, Almanca öğrenme zorunluluğunun yanı sıra, Almanya'daki eşin yeterli geçim kaynağına sahip olması ile eşin en az 18 yaşında olması şartı da getirildi. Uygulama karşısında Türk derneklerinin yanı sıra Başbakan Erdoğan da tepki göstermiş, ancak Angela Merkel Hükümeti geri adım atmamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*