Urfalıları çileden çıkartan şey ne?

Urfalıları çileden çıkartan şey ne?.10124
  • Giriş : 06.11.2008 / 11:33:00

16 yıldan bu yana ödenek yetersizliği nedeniyle bir hürlü tamamlanamayan 30 bin kişilik Şanlıurfa Şehir Stadyumu kent halkını çileden çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'da yapımı adeta “Yılan Hikâyesi”ne dönen 30 bin kişilik stadyumun 2008 yılı Ocak ayında teslim edileceği bildirilmişti. Stadyumun halen hizmete girmemesi kentte büyük tepkilere neden oluyor.

1992 yılında 52 milyar 500 milyon bedelle ihalesi yapılarak dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından temeli atılıp inşaatına başlanan 30 bin kişilik Şanlıurfa Şehir Stadyumu'nun 1995 yılının Aralık ayında tamamlanması planlanıyordu.

16 yıldan bu yana ödenek yetersizliği nedeniyle bir hürlü tamamlanamayan 30 bin kişilik stadyumun inşaatına başlandığı zaman Türkiye'nin en büyük 2. stadyumunu olacağı belirtiliyordu. Şu anda Türkiye'nin 4. büyük stadyumu konumuna düşen 30 bin kişilik Şanlıurfa Şehir Stadyumu halen hizmete açılamadı.

28 giriş, 28 çıkış olmak üzere toplam 56 kapısı, 56 gişesi ve 4 soyunma odası bulunan stadyumun inşaatı bir türlü tamamlanamadı. Elektrik, su, boya ve koltuk döşeme işlemleri de bitirilen stadyumun, 2008 yılı Ocak ayı sonunda teslim edilerek Nisan ayında da maç oynanabilecek hale getirileceği, hemen hemen her platformda yetkililer tarafından belirtiliyordu. Ancak Kasım ayına girildiği bu günlerde herhangi bir teslimatın yapılmaması Şanlıurfa'da büyük tepkilere neden oldu.

Avrupa standartlarına göre yapılan, dünyada sadece Dubai'den sonra üstü çelik çatı kaplamalı olarak yapılan stadyum, tamamlandıktan sonra müteahhit firma tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne teslim edilecek…

Spor kamuoyunun yıllardır bitmesini beklediği 30 bin kişilik statta, saha zeminiyle ilgili bir problem yok ve Futbol oynamaya elverişli, ancak skorbod, ve çevre düzenlenmesi gibi eksikliklerin giderilmesi gerekiyor.

Türkiye Futbol Fedarasyonu 2.Lig 5 Grupta Şanlıurfa'nın iki takımı mücadele veriyor. 39 yıllık köklü bir geçmişe sahip Şanlıurfaspor ve son yıllarda başarılı bir çıkış sergileyen Şanlıurfa Belediyespor şu anda maçlarını 5 bin kişilik 11 Nisan Şehir Stadyumu'nda oynuyor. Hemen kentin merkezinde yer alan bu statta maç sırasında başta trafik yoğunluğu olmak üzere birçok problem yaşanıyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*