Ürün'e 'dayak' fezlekesi MİLLİYET

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Eşini döven AKP Konya Milletvekili Halil Ürün hakkında, dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlendi ve Meclis Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eşi Esma Ürün şikâyetinden vazgeçme dilekçesi vermesine rağmen, AKP Konya Milletvekili Halil Ürün hakkında "eşini kasten yaralama" suçundan soruşturma yapılabilmesi için yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hikmet Önen'in hazırladığı fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Önce çanta, sonra yumruk

Fezlekede, Ürün'ün eşi Esma Ürün'ün 7 Mayıs 2005'te Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü Yıldızevler Karakol Amirliği'ne şikâyette bulunduğu ve Esma Ürün'ün Adli Tıp Kurumu Ankara Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nde yapılan muayenesinde, "hafif şekilde yaralandığının" belirlendiği dile getirildi.
Fezlekede, Esma Ürün'ün 11 Mayıs'ta verdiği dilekçeyle şikâyetinden vazgeçtiği, ancak suçun şikâyete bağlı olmadığı vurgulandı.

6 aydan 1.5 yıla kadar

Ankara Başsavcılığı, TBMM dokunulmazlığını kaldırırsa Halil Ürün hakkında dava açacak. Ürün bu durumda "kasten yaralama" suçundan 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

AKP'nin sınavı

Ürün, Anayasa'nın 83'üncü maddesine göre dokunulmazlığının kaldırılmaması durumunda yargılanamayacak. AKP yönetiminin dokunulmazlık konusundaki tavrının değişmemesi halinde Ürün'ün fezlekesi de diğer AKP milletvekillerinin fezlekeleri gibi TBMM'de bekletilecek, ancak milletvekilliği sona erdikten sonra yargılanması söz konusu olabilecek. TBMM Genel Kurulu'nda bu dönem birçok suçlamayla ilgili 201 dosya hakkında "dönem sonuna bırakma" kararı alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious