Uşak başarıyı yakaladı

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Uşak, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) tarihinin en başarılı yılını yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vali Kayhan Kavas, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ve özel eğitim kurumları, bu başarıyı masaya yatırdı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında aynı başarıyı koruyarak daha ileriye gidilmesi için bütün avantajlar değerlendirilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ÖSS'de illere göre başarı sıralamasında Eşit Ağırlık'ta 185.288 puanla üçüncü, Sözel'de 192.952 puanla beşinci olarak Uşak tarihinde en büyük başarıyı elde etti.
ÖSS'de başarı durumuna göre, Uşak sözelde, Aydın, Kırşehir, Denizli, Osmaniye'nin ardından 192.592 puanla 5. sırada yer aldı. Sayısal'da Denizli, Ankara, Karabük, Eskişehir, Konya, Kayseri, Hatay, Mersin, Aydın, ve Adana'nın ardından 192.952 puanla 11. sırada yer alırken, Eşit Ağırlıklı olarak Denizli ve Aydın'ın ardından 192.952 puanla Türkiye üçüncüsü oldu. Bu başarılardan sonra Uşak Milli Eğitim Müdürü Düzgün, Özel Üftade Koleji ve UZEM Dershaneleri basın toplantıları düzenleyerek alınan başarılarını basına tanıttı.

Uşak Milli Eğitim Müdürü Düzgün eksisiyle, artısıyla alınan başarıyı masaya yatırdıklarını belirterek, başarıdaki artıları artırarak gelecek yıllarda Uşak'ın eğitimde damgasını vurmaya hazırlandıklarını söyledi. Her yıl Uşak derecelerini ellerinde bulundurarak geleneklerini devam ettiren Özel Üftade Koleji ile UZEM Dershaneleri de gelecek eğitim öğretim sezonunda Türkiye genelinde dereceler elde etmek için harekete geçti.

Her alanda gelişen, değişen ve büyüyen Uşak'ın; eğitimde de Türkiye'nin önemli illerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğini dile getiren Özel Üftade Koleji Müdürü Recep Ali Yalçın, açıklanan ÖSS sınavı sonucunda ortaya çıkan iller bazındaki sıralamada Uşak'ın 3. ve 5. olmasıyla herkese gösterdiğini ifade etti. Üftade Eğitim Kurumları her yıl başarılarına başarılar katarak eğitimde marka olduğunu perçinlemeye devam ettiğini ifade eden Yalçın, "Gerek açıklanan OKS sınavında gerekse de ÖSS sınavındaki başarılarımız hakikaten göz kamaştırıyor. Geçen yıl Hakan Selvi isimli öğrencimizle Türkiye 84. olarak 3 dalda Uşak 1. olan Üftade Eğitim Kurumları bu yılda başarılarını daha da geliştirerek zirvedeki yerini korudu. 7 yıldır Uşak birincilerini çıkaran okulumuz aynı başarıyı bu yılda göstererek bu başarıların hiç de tesadüf olmadığını bir kez daha göstermiş oldu." dedi

Açıklanan sınav sonuçlarına göre Özel Üftade Koleji'nin bu yılki başarısı şu şekilde: Altı puan türünden üçünde Uşak birincileri Özel Üftade Koleji'nden çıktı. Söz1, Say1, EA1, Söz2, Say2, ve EA2 puan türlerinden Say1, Say2 ve EA2 puan türleri Uşak birincileri Özel Üftade Koleji öğrencisi. Eşit Ağırlıklı iki puan türünde Uşak 1., 2. ve 3.'sü Özel Üftade Koleji öğrencisi. Buna göre; Emin Çamurcu EA2 Uşak 1.'si Türkiye 54.'sü, Gözde Saruhan EA2 Uşak 2.'si Türkiye 319.'su, Merve Kayhan EA2 Uşak 3.'sü Türkiye 492.'si oldu. Sayısal 1 ve Sayısal 2 puan türlerinin Uşak ve Türkiye dereceleri de şu şekilde: Gülizar Porhan Say1 Uşak 1.'si Türkiye 175.'liğini ve Say2 Uşak 1.'liği ile Türkiye 417.'liğini aldı. Üftade Koleji ilk bin de 9 derece, ilk 5 bin de 24 derece, ilk 10 bin de 34 dereceyle kırılması zor bir rekora imza attı.

UZEM Dershaneleri Müdürü Oktay Ballı ise, Uşak'ta alınan başarıların tesadüf olmadığı bir kez daha gösterdiklerini belirterek, alınan başarılar ile Uşak halkının dershanelerine olan haklı güvenlerini bir kez daha kanıtladıklarını dile getirdi. Türkiye ve Uşak geneline bakıldığında UZEM Dershaneleri olarak eğitime büyük katkıları olduğunun altını çizen Ballı, rekor bir başarıya imza attıklarını söyledi. UZEM'in derece başarıları ise şu şekilde: Sayısal-2 puan türünde Gülizar Porhan Uşak birincisi ve Türkiye 390.'sı, Eşit Ağırlık-2 puan türünde Emin Çamurcu Uşak birincisi ve Türkiye 51.'si, Sözel-2 puan türünde Muhammed Raşit Memiş Uşak birincisi ve Türkiye 71.'si, Sayısal-1 puan türünde Gülizar Porhan Uşak birincisi ve Türkiye 141.'si, Eşit Ağırlık-1 yerleştirme puan türünde Mehmet Celal Öztürk Uşak birincisi ve Türkiye 68.'si, Eşit Ağırlık-2 yerleştirme puan türünde Fatma Kozak Uşak birincisi ve Türkiye 78.'si.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious