Uşak'a 40 milyon Avro'luk yatırım

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Avrupa'nın en büyük halı üreticisinden Uşak'a 40 milyon Avro'luk yatırım

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa'nın en büyük, dünyanın beşinci büyük halı üreticisi İngiliz Doughty Hanson Yatırım Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Balta Grup, son zamanlarda yerli ve yabancı grupların odağı olan Uşak'a 40 milyon Avro'luk yatırım yapacağı arsanın porotokolü imzalandı.

Protokolü Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli ve Balta Grup'u temsilen Didier Ysenbaert imzaladı. İmza töreninde milletvekilleri Ahmet Çağlayan ve Alim Tunç, Uşak Valisi Kayhan Kavas ve Belediye Başkanı Mesut Apaydın da hazır bulundu. 205 kilometrekare alan üzerinde kurulacak halı ipi ve halı dokuma tesisinde 700 kişi istihdam edilecek.

Geçen Mart sonunda CEO'su Marcus Bilmann başkanlığında bir heyetle Uşak'a gelen ve UOSB'nin yatırım imkânlarını yerinde değerlendirmek ve kontrol için iki günlük ziyaret ve incelemelerde bulunan Balta Grup yetkilileri, sonunda burada yatırım için karar aldı. Uşak'ta 28-29 Mart 2007 tarihlerinde yapacakları büyük ölçekli yeni yatırımları için temas ve incelemelerde bulunan Balta Grup temsilcileri, hâlihazırda Türkiye'de tek tesislerinin bulunduğu Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ni yeni yatırımları için de tercih ediyor.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi, uzun çalışmalar sonucunda Balta Group'un yeni yatırım merkezi olma yolunda önemli bir adım attı. İmzalanan protokolle 205 bin metrekare alanın Balta Group tarafından alınması kesinleşti. İmza töreni sebebiyle Uşak Dülgeroğlu Otel'de gerçekleştirilen yemeğe yoğun bir katılım gözlenirken, başta Uşak Valisi Kayhan Kavas, Uşak Milletvekilleri Âlim Tunç ve Ahmet Çağlayan ve Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, UOSB Başkanı Hazim Sesli, Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UTSO) Başkanı İsmail Karaman ve Balta Group'u temsilen Didier Ysenbaert, Francis Delabie olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Yemek sonrası Balta Group'un UOSB'deki mevcut fabrikasının müdürü Christophe Vanderbauwhede Balta Group hakkında kısaca bilgi verdi. Vanderbauwhede, konuşmasında, Balta'nın dünya çapındaki fabrikaları, üretimleri, dünyadaki konumu hakkında kısa bilgiler vererek, Uşaklılara kurumunu daha yakından tanıttı. Ardından UOSB hakkında hazırlanan sunum ile bölgenin potansiyeli ve ulaştığı konum hakkında katılımcılara bilgi verildi.

YATIRIMLAR SÜRECEK

Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli ise, yeni yatırımın UOSB'ye kazandırılması için yaptıkları çalışmaları aktarırken, bölgenin son dönemlerde yaşadığı dönüşümle çok daha önemli bir konuma yükseleceğini belirtti. Sesli, Balta'nın mevcut durumda 205 bin metrekare arazi satın aldıklarını, daha sonraki dönemde buna 70 bin metrekare daha alan ekleneceğini belirtti.

Ardından, Balta-UOSB arasındaki protokolün imzası için Uşak Valisi Kayhan Kavas, Uşak Milletvekilleri Âlim Tunç ve Ahmet Çağlayan ve Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, Balta Group'u temsilen Didier Ysenbaert, UOSB Başkanı Hazim Sesli, UOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bayazıt Sağıroğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu. Bu sırada konuşma yapan Vali Kavas, Uşak'taki birlik ve beraberliğin önemini vurguladı ve Balta Group yetkililerine Uşak'a geldikleri için memnuniyetlerini bildirdi. Arkasından sırayla Milletvekilleri Âlim Tunç ve Ahmet Çağlayan Balta Grup yetkililerine Uşak'ı tercih ettikleri için teşekkürlerini sunarak böyle büyük yatırımların Uşak'a getirilmesinin öneminin altını çizdiler. Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın Balta Group Yetkilisi Didier Ysenbaert'e UOSB Rozeti takarak Balta'nın yeni yatırımı ve UOSB'nin yeni sanayicilerini tebrik etti. Balta Group Yetkilisi Didier Ysenbaert ise Uşaklıların kendilerine gösterdiği ilgi destek ve bilgiler için teşekkür etti.

Balta Grup, halı ipi ve halı dokuma üzerine önemli bir fabrika kurmak istiyor. 40 milyon Euro dolayındaki yatırım ile 110 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan ve 700 kişilik istihdam sağlayacak bir üretim merkezi kurulacak. Balta Group yetkilisi Didier Ysenbaert tarafından verilen bilgiye göre, UOSB'de kurulacak işletme için Ekim ayında temel atılacak. Grup, Türkiye'de ilk yatırımına 1998 yılında halen Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim yapan kamgarn iplik fabrikası ile başladı. Balta Grup'un ürünleri; yer ve duvar döşeme ürünleri, halı, duvardan duvara halı, laminant parke, duvar kâğıdı şeklinde.

Balta Grup'da toplam 500 personel istihdam edilmekte, yıllık cirosu 700 milyon Euro civarında. Balta Grup Avrupa'nın en büyük, dünya'nın beşinci en büyük halı üreticisi konumunda. UOSB'deki üretimin yüzde 98'i ihraç edilmekte. Toplam dokuz olan fabrikalar Belçika'da yedi, Türkiye ve Fransa'da birer tane şeklinde dağılmış durumda. 2004'te İngiliz yatırım grubu Doughty Hanson Balta Grubu'nu satın aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious