Usame Bin Ladin, geri döndü' ABD ile dalga geçti!

Usame Bin Ladin, geri döndü' ABD ile dalga geçti!.11656
  • Giriş : 08.09.2007 / 09:43:00

El Kaide lideri Usame Bin Ladin, 3 yılın ardından ilk kez yayınlanan bir video kasetinde göründü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bin Ladin Katar televizyonu El Cezire’nin yayımladığı görüntülerde Bin Ladin, "ABD’nin güçlü görünmesine rağmen zayıf olduğunu" söyledi.
Görüntülerde beyaz bir giysi giydiği görülen Bin Ladin, "ABD’nin ekonomik olarak kan kaybederken mücahitlerimizin prestiji giderek büyüyor" dedi.
Bin Ladin yaklaşık 30 dakikalık kasette, Irak’taki savaşın sona erdirilmesinin biri Amerikalıların biri kendilerinin olmak üzere 2 yolu olduğunu belirterek, Amerikalıları İslam dinine çağırdı.
Yeni kasetin, ABD’de düzenlenen 11 Eylül saldırılarının altıncı yıl dönümünü yaklaşırken yayınlanması dikkat çekti.
Kasetin doğruluğu kesinlik kazanmadı.

AÇIK TEHDİTTE BULUNMADI

El Kaide lideri Usame Bin Ladin, 3 yıl aradan sonra yayınlanan yeni video kasetinde, Amerikalılara hitap ederek ABD’nin Irak’taki başarısızlıklarından söz ederken, belli bir tehditte veya doğrudan saldırı çağrısında bulunmadı.
Bin Ladin kasette, "Amerika en büyük ekonomik güç olmasına ve en güçlü ve modern askeri güce sahip olmasına rağmen, bu savaşa ve ordusuna, tüm dünyanın orduları için harcadığından daha çok harcamasına, ve dünya politikalarını etkileyen ana ülke olmasına rağmen, 19 genç adam bu ülkenin pusulasının yönünü değiştirebildi" dedi.
Usame Bin Ladin, ABD’nin ekonomik olarak kan kaybettiğini, mücahitlerin prestijininse tüm dünyada artığını söyledi.
Amerikalılara savaşı sona erdirmek için 2 seçenek olduğunu söyleyen Bin Ladin, "Bunlardan biri bizim yapabileceğimiz bir şey. Size karşı çatışmayı ve saldırıları artırmak. Bu bizim boynumuzun borcu ve kardeşlerimiz bunu zaten yapıyorlar. İkincisi ise sizin yapacağınız bir şey. Sizi İslam’ı kucaklamaya çağırıyorum" diye konuştu.
Bin Ladin, "Büyük şirketlerin savaş kışkırtıcı sahipleri sizin demokratik sisteme güveninizin azaldığını ve bir alternatif aradığınızı anlar anlamaz, ki bu alternatif İslamdır, sizi memnun etmek için peşinizden gelecekler..." dedi.
Usame Bin Ladin, ABD Başkanı George Bush’un Irak’ta kaybettiğini kabul etmeyi reddederek eski Sovyetler Birliği’nin hatalarını tekrarladığını da iddia etti.

BUSH KASEDİ YORUMLADI

ABD Başkanı George Bush, Usame Bin Ladin’in video kasetinin "İçinde yaşanılan tehlikeli dünyayı" hatırlattığını söyledi.
APEC zirvesi için Avustralya’da bulunan Bush, burada yaptığı açıklamada, "Kaset içinde yaşadığımız tehlikeli dünyanın hatırlatıcısı. Siyasi amaçlarına ulaşmak için masum insanları öldüren bu aşırılık yanlılarına karşı halkımızı korumak için bir araya gelmemiz gerektiğini hatırlatıyor" dedi.
Bush, terör örgütünün ABD ve müttefiklerine saldırmak için Irak’ta güvenli bölge kurmaya çalıştığını belirterek, "Bu nedenle, kendimizi korumak ve El Kaide’nin güven içinde olmasını engellemek önemlidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious