Usame Bin Ladin'in sakal rengi, kafaları karıştırıyor

Usame Bin Ladin'in sakal rengi, kafaları karıştırıyor.5407
  • Giriş : 11.09.2007 / 08:48:00

Usame Bin Ladin'in birkaç gün önce yayımlanan kasetteki sakalının rengi, kafaları karıştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Ladin'in 11 Eylül saldırılarının altıncı yıldönümünden birkaç gün önce yayımlanan kasetteki sakalının rengi, Amerikan istihbarat yetkililerinin kafasını karıştırıyor.
Bin Ladin'in beyazlaşmış ve birbirine karışmış olduğu bilinen sakalının, Ekim 2004'ten beri ilk kez görüldüğü bu kasette siyaha boyanmış ve düzeltilmiş olduğu görülürken, konu Amerikan Senatosu'nun terör tehditlerine ayrılan pazartesi günkü oturumunda gündeme geldi.
Cumhuriyetçi Senatör Norm Coleman, ABD'nin Ulusal Güvenlik Direktörü Michael McConnell'a ''Öncelikle bu onun sakalı mı?'' diye sordu ve ''Belki de bunun bir işaret olduğunu mu düşünmemiz lazım'' dedi. McConnell ise Bin Ladin'in El Kaide üyelerine mesaj gönderdiği yönündeki tezi yalanlayarak, ''Şimdilik, bunun bir işaret olduğunu düşünmüyoruz. Bin Ladin tıpkı (El Kaide'nin iki numaralı adamı) Eyman El Zevahiri gibi bunu zaman zaman yapmıştı, ama bu bantlar ya da bir bildiri ile özel bir olay arasında bir bağlantı bulunması her zaman gerekmiyor'' yanıtını verdi.
Bin Ladin'in takma sakal kullanmış olabileceğini de söyleyen McConnell, ''Çünkü birkaç yıl önce, son kez kasette göründüğünde çok farklıydı, aslında sakalın boyanmış mı, düzeltilmiş mi yoksa takma mı olduğunu bilmiyoruz, bunu araştıracağız. Özel bir mesaj yok'' ifadesini kullandı.
Usame Bin Ladin, 3 yıl aradan sonra, 11 Eylül'ün yıldönümüne yakın yayımlanan video kasetinde, doğrudan tehditte bulunmuyor, ABD'nin kan kaybettiğinden ve Irak'taki başarısızlıklarından söz ediyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious