Usame Bin ladin'in şoförü yargılanıyor

Usame Bin ladin'in şoförü yargılanıyor.11656
  • Giriş : 22.07.2008 / 08:41:00

El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in şoförü Salim Hamdan'ın yargılandığı dava başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ilk kez oluşturduğu savaş suçları mahkemesinin yargıcı Deniz Albay Keith Allred, El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in şoförü Salim Hamdan'ın yargılandığı davada, ''aşırı zorlayıcı yöntemlerle'' elde edilmiş bilgilerin mahkemeye delil olarak sunulamayacağına hükmetti.

Allred, Bagram hava üssü ve Afganistan'daki Penşir kentinde seri halinde yapılan sorgulamalarda elde edilen bilgilerin ''son derece zorlayıcı çevre ve şartlar altında alındığı'' gerekçesiyle mahkemeye delil olarak sunulamayacağına karar verdi.

Hamdan duruşmada, Bagram'da iken 24 saat elleri ve ayakları bağlı halde tecrit edildiğini ve silahlı askerlerin sırtına dizleriyle vurarak kendisini konuşmaya zorladığını; Penşir'de ise tutsak alan kişilerin kendisini bağlayarak başına bir çuval geçirdiklerini ve sürekli olarak kendisine vurarak yere attıklarını söyleyerek kendisini savunmuştu.

Savcıların, yargıcın kararına itiraz edip etmeme konusunu etraflıca inceledikleri bildirildi. Mahkemede başsavcılık görevini yürüten Albay Lawrence Morris konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Bu kararın, davada Hamdan'ın suçluluğunu tam anlamıyla ortaya koymamıza etkisinin ne olacağı ve ayrıca bunun gelecekteki davaları ne şekilde tanımlayabileceği konusunda değerlendirmede bulunmamız gerek'' dedi.

Afganistan'da Kasım 2001'de, bir karayolu barikatında ele geçirilen Hamdan, mahkemedeki savunmasında kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmişti. Hamdan, fesat maksadıyla gizli anlaşma yapmak ve terörizme yardım suçlarından ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*