Üsküdar Meydanı yarın kapalı

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Fenikeliler zamanından beri trafiğin kilit noktalarından biri olan Üsküdar Meydanı yarın Marmaray inşaatı nedeniyle araçlara kapanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Boğaz'ın iki yakasındaki trafiğin kilit noktalarından biri olan Üsküdar Meydanı, yarın araç trafiğine kapatılıyor. Üsküdar yönüne gelen otobüs, minibüs ve dolmuşlar meydanın yakınında oluşturulan yeni duraklarda yolcularını indirecek. Otomobiller ara sokaklara yönlendirilecek. Meydanın altında süren Marmaray inşaatı süresince, meydana yalnızca yayalar girebilecek. Meydanın sadece küçük bir bölümünün araç trafiğine kapatılacağını savunan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vapur ve motor trafiğinin aksamayacağını söylüyor.

Fenikeliler zamanından beri iskelesiyle bir bağlantı noktası olan Üsküdar'da uygulamanın başlamasına saatler kala, hâlâ yeni ulaşım durumu konusunda net bir fikri olmayan Üsküdarlılar, özellikle esnafsa tedirgin. Meydanın bölgedeki Marmaray İnşaatı süresince trafiğe kapalı olacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, inşaatın ne zaman biteceği konusunda kesin bir tarih vermiyor.
Ancak plana göre, Marmaray İnşaatı bittiğinde Üsküdar Meydanı'nın altında Boğaz'ın iki yakasını deniz altından birbirine bağlayan devasa Marmaray tüp geçit istasyonu ve 21 bin metrekarelik bir yeraltı çarşısı bulunacak. Meydanın üstü yine araç trafiğine kapalı olacak.

Harem'e nasıl gidilir?

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre yarından itibaren Üsküdar'dan Harem'e gitmek isteyen sürücüler ara yolları veya Doğancılar Yolu'nu kullanacak. Harem'den Üsküdar'a gelişse tek yönlü olarak sürdürülecek. Sahilin Üsküdar Vapur İskelesi'yle Şemsipaşa Camii arası, inşaat nedeniyle yaya trafiğine de kapatılacak. Burada bulunan Eminönü-Kadıköy motorları İDO İskelesi'nin yanına taşınacak.
Meydanda bulunan Ataşehir minibüs durakları, Şemsipaşa Camii'nin önüne taşınacak. Ümraniye minibüs durağı, meydanın 500 metre yukarısında bulunan Belbelderesi Mezarlığı'na taşınacak. Kadıköy dolmuşları Uncular'a gidecek.

Altunizade'de aktarma

Meydanın trafiğe kapatılmasıyla birlikte bazı otobüs ve minibüs hatlarının da güzergâhları değiştirilecek. Buna göre Üsküdar-Ümraniye- Alemdar hattında çalışan C-56 ve Üsküdar-Örnek Mahallesi-Esatpaşa Mahallesi C-66 hatları Cumhuriyet Caddesi'ne inmeden Nuh Kuyusu Caddesi'nden geri dönecek.
Esatpaşa Mahallesi ve Alemdar'dan Üsküdar'a normal güzergâhtan gelen minibüsler, Üsküdar Meydanı'ndaki son duraklarına gitmeyerek, Altunizade Aktarma Merkezi yanındaki İETT durağında yolcu indirecek. Minibüsler daha sonra mevcut güzergâhı takip ederek Altunizade Capitol'ü geçecek Nuh Kuyusu Caddesi'nden tekrar Kısıklı Caddesi'ni kullanarak geri dönecek.

Sitelere servis yolu

Üsküdar Esatpaşa Mahallesi'yle Üsküdar Alemdar yönündeyse Kısıklı Parkı'nın karşısındaki İETT durak cebinin Altunizade yönünde gerekli durak düzenlemeleri yapılana kadar, bir durak tabelasıyla indi-bindi sağlanacak. Kısıklı Parkı karşısındaki sitelerin giriş-çıkış yolları, bir servis yolu aracılığıyla sağlanacak. Servis yoluyla Kısıklı Caddesi arasında oluşacak alan da, toplu ulaşım durak alanı yapılacak.
Büyükşehir Belediyesi vatandaşların mağdur olmaması için İETT
otobüsleri Altunizade Aktarma Merkezi'nden, Üsküdar merkeze ek ve ücretsiz ring sefer yaparak bölgedeki ulaşımı düzenli bir şekilde sağlayacak. Meydan Marmaray inşaatı sona erene kadar kapalı kalacak.

'Soruyoruz, yanıt yok'

Meydanda fast-food işletmeciliği yapan Mesut Yazıcı'ysa belirsizlikten şikâyetçi. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etme zorunda kaldıklarını savunan Yazıcı, Üsküdar Belediyesi'nin kendilerini Büyükşehir Belediyesi'ne yönlendirmesi, Büyükşehir Belediyesi'ninse sorularına cevap vermemesinden yakınıyor. Yazıcı özellikle yaya trafiğinin kesilmesinden endişe ediyor.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious